פרסי יום הרליץ - 2017

ביום הרליץ 2017 הוענקו מטעם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע התעודות והפרסים הבאים:

פרס הרליץ הוענק ליהושפט פופ
פרס הרליץ לשנת תשע"ז (2017) מוענק בזאת ליהושפט פופ על עבודתו בארכיון ראש פינה. יהושפט אחראי על תהליך המחשוב, הדיגיטציה וההכנה של חומרי הארכיון כחלק מפרוייקט רא"י. עבודתו הכוללת מיון, תיוג ותיוק על פי סטנדרטים שנקבעו ע"י הספרייה הלאומית. במקביל מטפל יהושפט בקליטה של חומרים חדשים מן המועצה המקומית. יהושפט שותף בהקמת הארכיון והמוזיאון ליהדות רומניה המתעתד לקום בראש פינה. בימים אלו שוקד על לימודיו לתואר שלישי באוניברסיטת חיפה בנושא: צמיחתה של התנועה הציונית ברומניה והשפעתה על היישוב היהודי בארץ ישראל.
אסתר הרליץ, שגרירה, חברת כנסת, כלת פרס ישראל, ראתה בשימור וחקר המורשת מרכיב מרכזי בפועלה ועמדה לימין ארכיונאי ישראל במשך שנים רבות בדרכים שונות. את מורשתה ותרומתה אנו מכבדים בהענקת פרס זה.

חברות כבוד ניתנה לאניס קרעאוי
תעודת חבר כבוד באיגוד הישראלי לארכיונאות ומידע לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לאניס קרעאוי על פעילותו רבת השנים. בשנת 1990 הקים את ארכיון העיר שפרעם, הארכיון הראשון במגזר הערבי שהפך לסמל ודוגמה. אניס פעל ופועל בהתמדה לקידום מקצוע הארכיונאות בארכיונים של הרשויות המקומיות. גם לאחר פרישתו לגמלאות, לאחר 26 שנות עבודה, הוא ממשיך את פעולתו הענפה באיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע כחבר הנהלה.

יקיר האיגוד קיבל פרופ' יובל דרור
תעודת יקיר האיגוד לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לפרופ' יובל דרור על תרומתו הרבה לקידום מקצוע הארכיונאות והמורשת.
במשך שנים רבות עומד פרופ' יובל דרור בראש הארכיון לחינוך יהודי ולא חוסך כל מאמץ להבטיח את המשך פעילותו. כחוקר תולדות ישראל והחינוך וכמרצה הוא מעודד חוקרים רבים להגיע לארכיונים, ופרסומיהם תורמים להעלאת המודעות לחשיבותם של מוסדות אלו.
לדברים שנשא פרופ' יובל דרור ביום העיון - כאן

הוקרה מיוחדת קיבלו:
מירי אזולאי
תעודת הוקרה לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת למירי אזולאי על תרומתה הרבה בעבודתה בארכיון קיבוץ עברון. במהלך השנים בהם עבדה בארכיון בחריצות ומסירות, תודות לבקיאותה בהיסטוריה של הקיבוץ, תרמה בין השאר לזיהוי ואפיון אלפי תצלומים שללא תרומתה היו נשארים עלומים. מירי ממשיכה לתרום בהתנדבות מניסיונה ומידיעותיה בצורה המעוררת התפעלות.

אסתר אלט
תעודת הוקרה לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לאסתר אלט על תרומתה הרבה בעבודתה בארכיון קיבוץ שער הגולן. במהלך עשר השנים בהם עבדה בארכיון עסקה אסתר בנושאים שונים. היא דאגה להעביר לילדי הקיבוץ הצעירים את מורשת שער הגולן בעזרת חומרי הארכיון וכאחראית על חדר הזיכרון יזמה פרוייקטים שונים הקשורים בהנצחה בכלל ובהנצחת חיים פרידמן ז"ל השריד האחרון למשפחתו, בפרט. יזמה והציבה לוח זיכרון לציון "חסידי עולם" שהצילו חברות שער הגולן.

הלנה וילנסקי
תעודת הוקרה לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת להלנה וילנסקי על פעילותה בניהול השירות לציבור בארכיון המדינה, על מתן מענה מסור ומקיף לפונים תוך הכרת החומר ובקיאות בהקשריו התוכניים.
הלנה חתרה תמיד להעלאת הרמה המקצועית והידע שלה ושל צוות אולם הקריאה למען שיפור השירות וקידומו בתקופה של תמורות מפליגות עם הכניסה לעידן הדיגיטלי.

יזרעאלה כספי
תעודת הוקרה לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת ליזרעאלה כספי על תרומתה הרבה בעבודתה בארכיון קיבוץ טירת צבי. במהלך 17 השנים בהם עבדה בארכיון ביססה את מעמדו המיוחד בין ארכיוני הקיבוצים בעמק המעיינות וייצרה קשרים אישיים בין ארכיונים אלו. גם לאחר פרישתה ממשיכה יזרעאלה לבוא לארכיון ולתרום מזמנה ומניסיונה לפעילותו השוטפת.

רותי קרן
תעודת הוקרה לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לרותי קרן על תרומתה הרבה בעבודתה בארכיון קיבוץ צובה. במהלך 21 שנים עבדה רותי בארכיון בחריצות ומסירות, במהלכן קידמה והביאה את הארכיון לרמות גבוהות מבחינה מקצועית. גם בימים אלו היא ממשיכה לבוא לארכיון ולהתנדב בו בהתמדה ובאהבה.

חזי ראובני
תעודת הוקרה לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לחזי ראובני על תרומתו הרבה לארכיון לתולדות פתח תקוה על שם עודד ירקוני. גם לאחר פרישתו לגמלאות לפני כשנה ממשיך חזי להתנדב בארכיון ומתמיד בתיעוד מורשת קיבוץ גבעת השלושה, עוזר בעבודה בחדר עיון ובמתן עזרה למשתמשים. במקביל חזי עובד בארכיון קיבוץ עינת, תורם רבות לסידור חומרי הארכיון והעברה שלהם למדיה דיגיטאלית.

ציון לשבח הוענק ל:
עובדי ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
תעודת ציון לשבח לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לעובדי ארכיון צה"ל ומעהב"ט על פעילותם לחשיפת תיעוד מלחמת ששת הימים והנגשתו לציבור. השנה ימלאו 50 שנה למלחמה שהשלכותיה המדיניות, הגאוגרפיות, הכלכליות והגיאופוליטיות נמשכות עד ימינו אלה. במסגרת העבודה אותרו ונבחנו אלפי תיקים, תצלומים, סרטים, ופרטי מידע אחרים. תהליך העבודה דרש בחינה מחדש של הקריטריונים המנחים לפתיחת חומרים, דיונים עם מערכת הביטחון, גורמים משפטיים וארכיון המדינה, כל זאת מבלי לפגוע במתן השירות הסדיר למעיינים.

ענת בנין
תעודת ציון לשבח לשנת תשע"ז (2017) מוענקת בזאת לענת בנין על עבודתה המסורה בארכיון הציוני. ענת עובדת בארכיון כ - 30 שנה במגוון תפקידים. היא הקימה את מערך ההדרכה, סיפקה מענה ומידע לחוקרים ובלהט רב, מתוך הכרת הצורך בשמירת ההיסטוריה הציונית, שכנעה רבים למסור אוספים לארכיון.
משנת 2009 ענת מנהלת את אוסף התצלומים, פועלת רבות לשמירה, דיגיטציה והנגשה של האוסף בטכנולוגיות עכשוויות. בזכות ידיעותיה והבנתה בתחום הצילום היא עושה רבות בהעברת אוספי תצלומים מגוונים לארכיון.