ועדת ההיגוי של חטיבת האיגודים המקצועיים SPA – ברלין, מאי 2018

01/07/2018
כמו בכל שנה, באביב, בין התאריכים 25-22 במאי, התכנסה ועדת ההיגוי של חטיבת האיגודים המקצועיים SPA(להלן "החטיבה"), חטיבה המתקיימת בתוך האיגוד הבינלאומי לארכיונאות (להלן: "הארגון"). הפעם הוועדה התכנסה בברלין.

השתתפו כל חברי הוועדה: וילדה רונג (יו"ר, נורבגיה) ונציגי האיגודים במדינות: ארה"ב, גרמניה, הולנד, ישראל, סין, סנגל, ספרד, פולין, צ'ילה, צרפת וקנדה.
הוועדה דנה במכלול נושאים ובהם: תכנית הארגון הבינלאומי לאפריקה, תקשורת וקשר עם איגודים מקצועיים שיאפשרו שיתוף במידע וידע מקצועיים, כיצד להקים ולהפעיל איגוד מקצועי, מקומה של החטיבה בתוך הארגון, הפעילות של הוועדה בכנס שיתקיים בסוף הקיץ בקמרון, ועוד ועוד, על כך תקראו בהמשך.
יו"ר החטיבה, ממקדת את הנושאים ואומרת שראוי שנתקדם במספר נושאים מרכזיים ושלא נתפרש על רשימה ארוכה של נושאים שלא יתבצעו. כמו כן, מציגה את בעלי התפקידים בוועדה ואת הנושאים האדמיניסטרטיביים – בקי מארה"ב הסגנית שלה, מרתה מקטלוניה שאחראית על האתר, פיף מצרפת וסדריק מקנדה שחולקים את המזכירות, ובטינה מגרמניה שאחראית על הניוזלטר. יש לוועדה תקציב שצריך שינוצל, אחרת הוא יעבור לגופים אחרים ב ICA. כיום חברים ב – SPA איגודים מ-85 מדינות.

ביום השני לישיבות, התקיימה שיחה טלפונית עם אנתיאה, המזכ"לית החדשה של הארגון בנושא של הקשרים בין הארגון הגדול לחטיבת האיגודים המקצועיים. לפירוט השיחה ראו בהמשך.

בנוסף לדיוני הוועדה, חברי הוועדה ביקרו בארכיון הסטאזי (בין היתר למדתי שאסור לארכיון זה להחזיק חומרים שאינם נוצרו על ידי הסטאזי, ולכן אין להם אוספים משלימים, וכל החומרים האחרים שקשורים לנושא נמסרים למכוני מחקר), פגשו עמיתים, וכן ענו לשאלות של סטודנטים הלומדים ארכיונאות באוניברסיטה בפוטסדאם. הדיונים התקיימו במכון לאמנות, וכך ביקרנו בארכיון לאמנות ונחשפנו להכנת תערוכה חדשה.
השהות של שישה ימים במשותף, אפשרה לחברי הוועדה לשוחח אחד עם השני ולהעלות סוגיות בהן נתקלים בכל אחת מהמדינות ולחלוק בידע ובניסיון. למשל ברט שעומד להיבחר כיו"ר האיגוד בהולנד, ביקש לדעת עם מה מתמודדת כל מדינה כדי שהמידע יסייע לו לבנות חזון ותוכנית.

פירוט מלא של מפגש ועדת ההיגוי - בקובץ הצורף