סיור לרמת הגולן - 30.07.2018

28/11/2018
ב - 30.7.2018 ערך האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע סיור לחבריו בגולן, בהדרכתו של ערן מאיר ממכון שמיר, שעובד רבות עם ארכיון הגולן.

התחלנו את סיורנו בחמת גדר (אל חמה), התחנה הראשונה של "שביל אלי כהן". השביל אינו שביל הליכה אלא אוסף של נקודות הסמוכות לכביש 98, והוא פרי יוזמתו של מדריך הטיולים גיל ברנר. לאורכו פזורות נקודות שהיוו ציוני דרך בפעילותו של אלי כהן בסוריה. אלי כהן ריגל למען מדינת ישראל בסוריה בין השנים 1965-1962 בזהות בדויה, ונתלה ע"י הסורים במאי 1965.

מאחורי הגדר של חמת גדר נמצאת הנקודה הראשונה בשביל - סלע עליו חקוק אשכול ענבים נישא בידי 2 אנשים - מזכיר את המרגלים ששלח משה לתור את הארץ. במקום הוצב סלע ועליו הסבר כי הוא נמצא בסמוך למבנה ששימש כמלון ובו התאכסן אלי כהן בביקוריו באזור (בעיר אל חמה הסורית).

מנקודה זו נסענו לגבעת יואב , שם אירחה אותנו ברוחב לב אטל גור המקסימה. מושב גבעת יואב שוכן בחלקה הדרומי של רמת הגולן. המושב עלה על הקרקע כשנה לאחר כיבוש הגולן במלחמת ששת הימים. הוא קרוי על שמו של סא"ל יואב שחם, אשר נפל בדרום הר חברון בשנת 1966 בפעולת סמוע. המושב נמצא על המדרון אשר יורד לכנרת מרמת הגולן והוא מתנשא לגובה של כ-530 מ' מעל פני האגם.
במושב, בצל עצי אגוז ותות, שמענו את סיפורה המרגש של ההתיישבות בגבעת יואב וגידול צמח הפיטיה המיוחד, דרך עיניה של משפחת גור הוותיקה. אצל "אטל בחצר" נהנינו מאתנחתא מרגיעה ופינוקים נפלאים: סיפור אנושי ואישי של משפחה שבאה להקים משק חקלאי בגולן. סיפורי המתיישבים הראשונים תועדו ומתועדים ע"י אטל. במפגש גם זכינו לטעום מהפיטיה אותה הם מגדלים.

ממושב גבעת יואב פנינו לכיוון ארכיון הגולן. ארכיון הגולן, שהוקם בשנת 1989 ע"י המועצה המקומית קצרין והמועצה האזורית גולן, פועל בחסות המכון לחקר הגולן ובניהולו האקדמי. הארכיון מתמקד בתיעוד ובשימור הפעילות החברתית, הכלכלית והפוליטית של חבל ארץ הגולן כחלק מן המורשת ההיסטורית של מדינת ישראל. ייחודו של ארכיון הגולן הוא באיסוף חומר היסטורי מיישובי הגולן בהם לא קיים ארכיון.
מנהלת הארכיון, טובה מנדל, וצוותה אירחו אותנו וחשפו בפנינו את נפלאות הארכיון ואת חלק מ"אוצרותיו". שם גם ביקרנו בתערוכה - "ימים ראשונים".

המשכנו בדרכנו עם המדריך המופלא, ערן, שתיבל את הסבריו המעניינים כל כך בדוגמאות מחומרים ארכיונים שגילה בארכיון הגולן.
עצרנו לתצפית על קונטרה ואז המשכנו לנקודה האחרונה של סיורנו - בתחנה נוספת בשביל אלי כהן.

הגענו למבנה מרשים (או יותר נכון, מבנה שפעם היה מרשים..) עזוב ונטוש ששימש כמפקדת המודיעין הסורי ברמת הגולן. בחצר המבנה ישנו פסל של מנעול, המדמה את אלי כהן שהציץ לסודותיה של סוריה. על העמוד בכניסה מצידו הימני ישנו שלט המציין שאלי כהן ביקר בבניין זה מספר פעמים בשהותו בסוריה. בקומה השנייה נמצאים אישורי המעבר של אלי כהן לאזור מחנות הצבא באל חמה שלצורך הוצאתם הגיע אלי כהן למפקדת המודיעין.

חזרנו לאזור המרכז בשעות אחה"צ עייפים אך מאוד מאוד מרוצים.


ארגנה את הסיור וסיכמה - רחל ריינשטיין