דו"ח ביקור ועדת ההיגוי של הארכיונים ברשויות המקומיות SLMT – Section for Local, Municipal and Territorial Archives

15/06/2019
בתאריכים 6-5 במאי 2019 התקיימו ישיבות האביב של ועדת ההיגוי SLMT בישראל, זוהי ועדה הפועלת במסגרת הארגון הבינלאומי לארכיונים – ICA. הוועדה כוללת כעשרה חברים ביניהם גם מיכל הנקין. הפעם הגיעו לארץ ארבעה מהם: טים האריס (היו"ר) מארכיון המטרופולין של לונדון, ג'נצ'י סטיהאוס מנהלת ארכיון העיר רוטרדם, מייס לנגרהרט האחראית על המחשוב והרשתות החברתיות בארכיון העיר רוטרדם (אחראית על הרשתות החברתיות של ה – SLMT), וסורין קריסטנסן מנהל ארכיון העיר ארהאוס דנמרק.

ביום הראשון (5.5) הישיבות התקיימו בארכיון העיר תל אביב – יפו, וביום שני התקיימו בארכיון העיר חיפה. הביקור היווה הזדמנות להחלפת דעות, למידת עמיתים ולהיכרות עם עמיתים מהארץ ומעולם הארכיונאות בישראל.

בסוף כל יום התקיים סיור להכרת ההיסטוריה של העיר המאחרת – בתל אביב סיור בהדרכתו של אילן שחורי בשביל העצמאות, ובחיפה – סיור בהדרכתה של שולי ירקוני באזור העיר התחתית והבהאיים.

בנוסף לדיונים עצמם פגשו המשתתפים ארכיונאים מישראל. נערכה ארוחה משותפת בנמל תל אביב ולמחרת ארוחה על שפת הים בחיפה, ואלה אפשרו לקיים שיחות לא רשמיות עם יו"ר האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע, דודו אמיתי, חברי הנהלה וארכיונאים מרשויות מקומיות, ולהכיר מקרוב את מה שקורה בארץ מבחינה מקצועית ובכלל. לצערנו יו"ר איגוד מנהלי הארכיונים ברשויות המקומיות, אניס קרעאוי לא יכול היה להשתתף בגלל הרמדאן.

המבקרים נחשפו להיבטים נוספים של מצב הארכיונים בארץ  גם בזכות החלטתן של לריסה שניטקינד (מנהלת ארכיון תל אביב יפו) ומיכל הנקין (מנהלת ארכיון חיפה לשעבר) להוביל את האורחים במכוניות הפרטיות שלהם, מה שאפשר נסיעה מתפתלת ומענגת בכבישי הארץ, כך שהמשתתפים יוכלו ליהנות מנופי הארץ במהלך הנסיעה. בדרך עבר הביקור בארכיון של רשות מקומית נוספת – ביקור מאלף בארכיון זכרון יעקב, בהדרכתה ובניהולה של לירון גורפינקל, ונסיעה דרך הכפרים הדרוזיים על גב הכרמל (קצת נאבדנו בסמטאות הכפרים דבר שאיפשר לראות מקרוב את בתיה הכפר).

ולדיונים עצמם - בראשית הדיונים המשתתפים תיארו את הארכיונים שלהם, ושאלנו שאלות כגון האם ארכיון של רשות מקומית צריך להפריד בין ארכיון היסטורי לארגוני, למי שייך המידע במייל ועוד.

החטיבה רוצה להציע לחברים סמינרים בעלות של 2,500 אירו הכוללים נסיעות והכנות. אלו יהיו סמינרים מותאמים אישית, במטרה לשתף במידע, ליצור היכרות עם גופים מקצועיים מחו"ל. ניסיון כזה נעשה לפני שנה בסרילנקה (קישור לדו"ח).

החטיבה מתחזקת דף פייסבוק. התקיים דיון על התנועה של החברים בפייסבוק של ה-SLMT. יש בשנה כ-2,000 מבקרים שקוראים את המידע, 200 חולקים את המידע ו-680 עוקבים. לחטיבה עצמה יש כ-250 חברים. ועדת ההיגוי מתחבטת בשאלה איך ניתן להגיע לאיגודים רבים יותר בעולם כדי לקבל חדשות, להפיץ אותם וכדי שיהיו יותר מעורבים. בנוסף, זו גם שאלה שהארגון הבינלאומי מתחבט בה, ראו דיווח מועדת ההיגוי של האיגודים המקצועיים שהתקיים בצ'ילה 2019).

הארגון הבינלאומי לארכיונים מתכוון בשנים הקרובות להתמקד בקידום ארכיונים באפריקה. החברים בוועדת ההיגוי SLMT אמרו שבידי מדינות אירופאיות ישנם חומרים הקשורים באפריקה, מאחר שמדינות אפריקה היו קולוניות בעבר, וצריך לעשות רשימות של חומרים אלו (ארכיונים מנותקים מהקשרם) ולהעביר הלאה. באוצרות אלו ישנם גם רשומות עסקיות, מיכרות, אוצרות אמנות, יש להזמין מישהו מה – ICA כדי להסביר מהי המדיניות של הארגון כלפי אפריקה ומה מצופה מהחטיבות לעשות ולקדם בנושא זה.

התקיים דיון בנושא זכויות יוצרים. ה-ICA משתף פעולה עם IFLA – ארגון הבינלאומי לספריות בנושא זה, נעשה סקר ועומד לצאת מסמך בנושא. טים מלונדון אמר שבאתר כתובה מדיניות להסרת תצלומים שהציבור מבקש להסיר. ועדת ההיגוי מבקשת שיהיה מידע נוסף בנושא זכויות יוצרים באתר של ה – ICA.

ועדת ההיגוי הגישה פרויקט ל – PCOM. זהו גוף של ה – ICA שאחראי לחלוקת תקציבים לפי אמות מידה – פרויקטים שיש להם משמעות רחבה יותר מאשר למי שמבקש אותו. הפרויקט שוועדת ההיגוי בקשה היא – האתגרים שעומדים בפני הארכיונאים במעבר מערים מסורתיות לניהול ערים החכמות.
ועדת ההיגוי חשבה להוציא באמצעות ה –  ICA גיליון של COMA שיוקדש לערים עולמיות – WORLD CITIES. אלו ערים ענקיות אשר דרושה התארגנות מיוחדת של ארכיונים בהם כדי למלא את תפקידם. Vערים שנבחרו: בייג'ין, שנחאיי, מוסקבה, סאול, לונדון, פריס, ניו יורק, ריו דה ז'נרו, בואנוס איירס, דלהי, קהיר, מקסיקו סיטי, טורונטו, וינה, בוגוטה, יאונדיי, דוביי, ירושלים, טהרן ואתונה. לאחר שנבחרה מערכת לגיליון, הסתבר שאין מספיק אנשים שהסכימו לכתוב מאמרים. לכן יש למצוא פתרונות אחרים. לדוגמה – לחלוק גיליון עם גופים ותכנים אחרים.
המשתתפים הציגו פעילות עם הציבור.

בעיר ארהאוס בדנמרק קיימו תחרות על ההחלטה הטובה ביותר בכל עשור והציגו את המנצח של כל עשור. הארכיון עצמו עשה את הבחירה הראשונה.
בהולנד – רוטרדם – הכינו ציר זמן עם תאריכים משמעותיים להתפתחות העיר שכדאי לשים לב אליהם אם במערכת החינוך למשל או התרבות או העירייה עצמה.
בלונדון הכינו סרטים דוקומנטרים על קהילות שקופות או מוכחשות והזמינו את בני הקהילה להקרנה. בני הקהילה הרגישו מיוחדים בכך שהרשומות שלהם יהיו עם רשומות בנות אלפיים שנה, והתרגשו מכך מאוד.

לסיכום, הביקור היה חשוב ביותר, גם המעורבות שלנו וההשפעה על המשך העשייה, ההיכרות עם גוף בינלאומי, ובסך הכל לראות שלא משנה כמה הארגון שלנו עתיק או חדש, גדול או קטן, כולנו עושים ופועלים אותו דבר, ומתחבטים בדיוק באותן שאלות.

מדווחות: לריסה שניטקינד מנהלת ארכיון עירוני תל אביב – יפו, ומיכל הנקין מנהלת ארכיון העיר חיפה לשעבר.