סיכום - למה מוזיאון המטרופולין לאמנות צריך את ויקיפדיה ?

28/07/2019
עו"ד דרור לין, חבר הוועד מנהל של ויקימדיה ישראל ועורך בויקפדיה

ויקימדיה ישראל היא עמותה שמטרתה לתווך בין גופים לבין ויקיפדיה. עו"ד לין הסביר שבעצם המטרה שלהם היא לעזור לנו – הארכיונים.

לעומת יו-טיוב, גוגל, פייסבוק וביידו – ויקיפדיה היא היחידה שהיא לא Feed, אלא אתר תוכן.

ברגע שמישהו מחפש כל דבר בגוגל, אחרי הפרסומות והקישורים הממומנים, ויקיפדיה היא התוצאה האמיתית הראשונה, ולאנשים יש פחות סבלנות, לרוב הם לא ממשיכים להסתכל בתוצאות מעבר לעמוד הראשון – כך שאם אין לך ערך בויקיפדיה אתה בבעיה, ובזה ויקימדיה ישראל יכולים לעזור.

במהלך ההרצאה עו"ד לין והראה את כמות הכניסות לערכים של יצירות בויקיפדיה מול האתרים של המוזיאונים או הארכיונים – בעצם הם מנגישים יצירות שהן כבר נחלת הכלל.

יתרונות נוספים של ויקיפדיה וויקימדיה הן שאין מגבלה של מקום, הערכים מתורגמים לשפות רבות וכך החשיפה גדולה יותר (כך למשל ערך של תמונה מסוימת ממוזיאון המטרופולין באתר המוזיאון ההסבר קיים ב-10 שפות, אבל בויקיפדיה הערך מתורגם ל- 37 שפות – לכן נגיש ליותר אנשים).

גם כשמסתכלים על מטרות של ארכיונים שונים בארץ ניתן לראות כיצד ויקיפדיה יכולה לעזור לממש חלק מהמטרות. בארכיונים רבים אחת מהמטרות היא מחקר – כאשר יש פריטים שמונגשים חוקר יכול להיות בכל מדינה ומקום בעולם. בצורה זאת זה גם עוזר לשימור, כי מצד אחד פחות ידיים יגעו ביצירה, אבל יותר עיניים יחשפו ליצירה.

סיכמה - ענת שמעוני