שמות המועמדים להנהלת האיגוד, לפי סדר הא-ב

רשימה המועמדים
1. הדס אביבי – ארכיון רחובות
2. ענת אופיר – ארכיון קיבוץ נצר סירני
3. אילנה אלון – ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון
4. מאיה אשכנזי – ארכיון קיבוץ אפיקים
5. אילנה בודובסקי – גמלאית ארכיון המדינה
6. אורי בראל – גמלאי ארכיון ברקאי
7. טובה וינטר – ארכיון קיבוץ לביא
8. חגית זמרוני – מח' ארכיונים, הספריה הלאומית
9. יעקב חורין – ארכיון המועצה האזורית גליל עליון
10. נוני ירון – ארכיון פתח תקווה
11. אינדה נובומינסקי – ארכיון הכנסת
12. זיו רכלבסקי – ארכיון גבעת עדה
13. גלית שאול – ארכיון קיבוץ אייל
14. לביא שי – הספריה והארכיונים, יד בן צבי
15. ענת שמעוני – ארכיון המרכז לחקר התפוצות, אוניברסיטת ת"א

רשימת המועמדים להנהלת האיגוד – רקע מקצועי:
1. הדס אביבי
מנהלת ארכיון רחובות מזה כארבע שנים, בעלת תואר שני בלימודי מידע מאוניברסיטת בר אילן, והתוכנית המיוחדת של האיגוד ללימודי ארכיונאות ברמת תואר שני. חברת הנהלת האיגוד הנוכחית, בה אני משמשת כיו"ר ועדת פרסומים ורשתות חברתיות. בתפקיד זה פעלתי למען הבאת תכנים מקצועיים ונראות מקסימלית של האיגוד, וכן לניהול יעיל ומדויק של מאגר החברים. הפעילות כללה: שדרוג האתר והעלאת תכנים מקצועיים כולל סריקות של פרסומי עבר ומדריכים מקצועיים נוספים, העלאת תכנים לערוצי המדיה החברתית השונים של האיגוד: דף הפייסבוק וערוץ היוטיוב (כולל שילוב של סרטונים של הרצאות ושצולמו במיוחד בימי עיון מרכזיים – יום הרליץ והכנס השנתי). בנוסף, חידוש פרסום ה"מידע@ון" באופן דיגיטלי – 4 פעמים בשנה. שדרוג ספר החברים באתר ומתן מענה לחברים בנושא זה, שילוב טפסי הרשמה מסודרים לימי העיון והכנסים דרך האתר. במקביל אני פועלת לקידום הארכיונים ברשויות המקומיות.
ברצוני להמשיך ולפעול בשני מישורים אלה.
2. ענת אופיר
אני חברת קיבוץ נצר-סרני. את עולם הארכיונאות הכרתי ראשית כמשתמשת. מאז ינואר 2018 אני מנהלת הארכיון והספרייה הציבורית בקיבוץ. זכיתי הן בתפקיד, והן בהזדמנות לעסוק באחד המקצועות המרתקים ביותר שיש. אני בוגרת לימודי "ארכיונאות וניהול מידע" מטעם מכללת "ספיר" (2019-2017). בימים אלה עומלת יחד עם הצוות המסור של הארכיון על הרחבת שירותי הארכיון והפיכתו למרכז פעיל של מידע, מורשת ותרבות. למדתי בעבר לימודי "מנהל עסקים וניהול כללי", ולאורך השנים מילאתי תפקידים קהילתיים שונים בקיבוץ. בנוסף, עסקתי שנים רבות בתרגום ספרים ומאמרים (מאנגלית לעברית) ושימשתי כלקטורית בעבור הוצאות לאור. בדצמבר 2018 מוניתי לגזברית האיגוד. ב-2019 זכיתי ב"פרס הרליץ". מבקשת להצטרף להנהלת האיגוד (כחברה בוועדת הכספים) כדי שאוכל לתרום מהידע ומהניסיון שצברתי ולהיתרם במישור האישי ובמישור המקצועי.
3. אילנה אלון
מנהלת ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון מזה 12 שנים. מובילה ומתכננת פרויקטים מרכזיים בארכיון ומשמשת כיו"ר ועדות מקצועיות במשרד הביטחון. משמשת כמזכירת האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע. חברה בהנהלת האיגוד במספר קדנציות קודמות. חברה בוועדה לעדכון חוק הארכיונים ובעבר חברה במספר ועדות באיגוד (ועדה להשתלמות מקצועית, ועדת מחשוב, תקן המגנזות ועוד). בעלת ידע והכשרה מקצועית בתחום הארכיונאות, ניהול רשומות כולל ניהול רשומות אלקטרוניות ומאגרי מידע. חברה ויו"ר בצוותים לקביעת הטיפול בתוכן דיגיטלי הן בצה"ל והן במשרד הביטחון. חברת מועצת הארכיונים העליונה.
4. מאיה אשכנזי
אחראית על תחום הארכיון (מנהלת הארכיון כארבע וחצי שנים), תיעוד ומידע בקיבוץ אפיקים, ממשיכה את דרכו של אבי צבי אשכנזי ז"ל. בוגרת קורס "יסודות הארכיונאות" 2016, ואת הסטאז' עשיתי בארכיון תל אביב. לפני שנה וחצי הועבר לאחריותי גם תחום המידע בקהילה, וכך אני משלבת את אהבתי לארכיון, הנגשתו וחשיפתו לציבור המגוון של אפיקים, בעזרת פלטפורמות התקשורת והמידע שעומדות לרשותי, ובעזרת הידע המקצועי והניסיון שרכשתי מלימודי ועבודתי בעבר במשך 18 שנה כמעצבת גרפית. חשוב לי לפתח את הארכיון, לקדם אותו ולחשוף אותו לציבור, תוך שמירה על התודעה הציבורית כלפיו והרלוונטיות שלו, בעיקר מול המנהלים ומקבלי ההחלטות. בשנתיים האחרונות חברה בצוות של נציגי ארכיונאי עמק הירדן הפועלים להקמת ארכיון – מרכז מורשת בעמק הירדן. אשמח לייצג את ארכיונאי ההתיישבות בפריפריה וה"דור הצעיר" של הארכיונאים, שמשנה לשנה מגלים את הקסם שבארכיון, ולחזק את הקשר בינם לבין האיגוד הישראלי לארכיונאות.
5. אילנה בודובסקי
בעברי כיהנתי בתפקידים הבאים: מנהלת היחידה לפיקוח ולהדרכה בארכיון המדינה בשנים 1987-2011, יו"ר ועדת חברות, יו"ר ועדת פרסומים וחברה בהנהלת האיגוד, יו"ר הועדה המתמדת לבעור חומר ארכיוני במשרדי הממשלה וברשויות המקומיות, רכזת הועדה לגניזה פרטית, רכזת הועדה לקביעת תכני השתלמויות בנציבות שירות המדינה, חברת המועצה לאבטחת מידע, חברה בוועדה לשינוי מעמדם של האחראים לרשומות בשירות המדינה, חברה בפורום לשימור הזיכרון האודיו – ויזואלי בישראל, חברה בוועדת היגוי בין-משרדית לנושא רשומות אלקטרוניות במשרדי ממשלה, חברת מערכת "ארכיון" – כתב עת ישראלי לארכיונאות ולתיעוד, מרצה ומרכזת אקדמית של קורסים בנושאי ניהול רשומות במסגרות שונות.
ניסיון רב השנים שצברתי במגוון התפקידים אותם מילאתי יתרום לקידום מטרות האיגוד.
6. אורי בראל
אני בן וחבר קיבוץ ברקאי ונמנה עם קבוצת הבנים הראשונה. בין תפקידי הרבים הייתי שתי קדנציות מזכיר ברקאי וחבר בהנהלות הקיבוץ ובמועצותיו. בין עבודותי: מנהל תפעול פוליאון קיבוץ ברקאי, מחנך ורכז חברתי, ו – 19 שנים בניהול מדור קליטת נוער בתנועה הקיבוצית, כאשר 3 שנים מתוכן גזבר המדור. במשך כ – 25 שנה במחלקה הבינלאומית בגבעת חביבה כאחראי על תחום הכספים והלוגיסטיקה. חבר בוועדות רבות בהתנדבות במועצה האזורית ובמקומות נוספים. בשלוש השנים האחרונות הייתי חבר בוועדת הכספים של מיל"ה (מרכז ישראלי למקהלות וחבורות זמר) המקבל את כספיו מאותו מקור כשלנו עם אותו רו"ח.
עם פטירתו של אבי בומי בראל בשנת 2002, נכנסתי לניהול הארכיון בברקאי במקביל לעבודתי בתנועה הקיבוצית ובגבעת חביבה. עשיתי כמובן קורס "יסודות הארכיונאות", וכיהנתי בקדנציות קודמות כיו"ר וועדת הכספים של האיגוד" במשך 9 שנים. לאחרונה חבר בוועדת הכספים ובתקופה האחרונה מעורב מאד בהחלטות הכספיות של האיגוד. יש ברצוני ויכולתי לתרום לאיגוד – וכיום יש לי גם זמן רב יותר לעסוק בתחום זה.
7. טובה וינטר
אני ארכיונאית מלידה. נולדתי וגדלתי בארה"ב, וכבר בתור ילדה שמרתי על חפצים ומכתבים שהיו חשובים לי ולסיפור חיי. למדתי אחות מוסמכת באוניברסיטה (מי אז שמע על ארכיונאות). תוך כדי הצטרפתי לגרעין עליה של בני עקיבא, ועליתי לקבוץ לביא בשנת 1966. את כל הפרוטוקולים, ההתכתבויות והפעילויות של הגרעין תיעדתי והיום יש תיק מכובד בארכיון.
עברתי קורס לארכיונאי מורשה במכללת עמק יזרעאל בשנת 2000 ומאז אני עובדת כאחראית ארכיון. הארכיון שלנו הוא גם מינהלי וגם היסטורי והצלחתי להעביר למוסדות ולחברים את חשיבות הארכיון. אני מנסה, עם צוות קטן, לפתוח את הארכיון לחברים ולקהלי יעד ולהראות להם מה טמון בארכיון. אני מיצגת את הארכיונים הקטנים שהתקציב שלהם קטן, התנאים לא תמיד נאותים והתמיכה המקצועית לא מספקת. מקווה שאוכל לתרום ולעזור.
8. חגית זמרוני
בעלת תעודת ארכיונאית מורשה (סיימתי בהצטיינות יתרה מחזור א' של לימודי ארכיונאות במכללת "ספיר"). עובדת כארכיונאית במחלקת ארכיונים בספריה הלאומית ובעלת תואר שלישי (ד"ר) בסוציולוגיה. בעת לימודי נחשפתי להכרת התיאוריה והפרקטיקה הארכיונאית העכשווית בעולם, ומאז אני מעמיקה בהם, ובמיוחד בנושאים של ארכיונים דיגיטליים והנגשת חומרי מורשת חברתית – תרבותית. חלק מהמידע אותו מצאתי שיתפתי דרך כתיבה ב"מידע@ון" במדור "צלילה לעומק". כמו כן השתתפתי בשנים האחרונות בימי עיון ובכנס השנתי של האיגוד. אני רואה חשיבות רבה למעורבות בפעילות האיגוד. באמצעות הידע והניסיון המקצועיים שרכשתי במהלך השנים, ארצה להשפיע בתור חברת הנהלה על דרכי הפעולה של ארכיונים וארכיונאים בארץ, למען התאמתם למאה ה-21.
9. יעקב חורין
מנהל ארכיון המועצה האזורית הגליל העליון ממחצית 2014. חבר קיבוץ אילת השחר. בעבר עסקתי בעיקר בתעשייה, התמחיתי בנושא אבטחת איכות, כתיבת נהלים, תיקני 9000 ISO, במסגרת זו כל נושא שימור המידע ואיחזורו, מכאן הקשר לארכיונאות, וכן בתפקידי ניהול ותפקידים ציבוריים. במסגרת תפקידי כמנהל ארכיון המועצה אני מוביל מהלכים לשימור המידע במערכות המחשב השונות, והנגשתו לציבור בכלים מתקדמים. התאמת פעילות הארכיון לצרכי המועצה, והעברת המידע לבסיסי נתונים ממוחשבים. עוסק בנושא אבטחת המידע והפרטיות במועצה האזורית תוך התאמת המערכות לדרישות החוק. בשנים 2015-2016 השתתפתי בקורס "יסודות הארכיונאות". שותף עם יונתן פורת, מנהל הארכיון של קיבוץ כפר בלום בהפעלת "פורום ארכיוני הגליל העליון", מלווה ומייעץ לארכיונאים בקיבוצי הגליל העליון.
חבר בעמותות להנצחה ושימור מורשת בצה"ל, כולל הובלת פרויקט של ראיונות אישיים. מנהל אתר "סיפור מקומי מועצה אזורית הגליל העליון". אקדם את השימושים במערכות מחשוב ובסיסי נתונים בתפעול הארכיון, תוך שימור החומר ההיסטורי והנגשת חומרי ארכיון לציבור.
10. נוני ירון
עובדת בארכיון לתולדות פתח תקוה ע"ש עודד ירקוני כ - 17 שנה. אוצרת ואחראית על אוספים מיוחדים בארכיון. מנהלת את עמוד הפייסבוק והבלוג של הארכיון. בוגרת לימודי ארכיונאות במכללת בית ברל. כמו כן למדתי אוצרות מוזיאלית במסגרת הקורסים של הטכניון. מלמדת במסגרת קורס יסודות הארכיונאות ובמסגרות נוספות בהתאם לצורך את הנושא "ניהול אוספים מיוחדים". במסגרת תפקידי בהנהלה אני משמשת כיו"ר ועדת חברות. בתוך כך הובלתי יחד עם הדס אביבי שינוי במערך של רישום חברים ותשלום דמי חבר. שותפה בארגון ימי הרליץ וועדת הפרסים, ואחראית על המיזם "ארכיון יוצא מגדרו". אחראית שותפה בארגון אירוע לזכרו של פרופ' אלסברג וארגון הועדה לבחירת מקבלי הפרס.
11. אינדה נובומינסקי
אני מנהלת את ארכיון הכנסת בארבע השנים האחרונות, עובדת בכנסת שבע שנים. יש לי תואר שני מחקרי בניהול מידע וידע מאוניברסיטת חיפה, בנוסף לתואר שני בהיסטוריה של המזרח התיכון. אני פעילה בסקציה הפרלמנטרית ושל מפלגות פוליטיות ((SPP באיגוד הארכיונים הבינלאומי (ICA) ואני חברה בוועדת ההיגוי להחייאת הסקציה. עבדתי 20 שנה בארכיון הסרטים של רשות השידור ויש לי ניסיון בניהול אוספים אודיו-ויזואליים. בארכיון הכנסת אנחנו מנהלים פרויקט מאוד רחב של דיגיטציה של חומרים ארכיונים וכתוצאה מכך כל החומר הפרלמנטרי העיקרי, פרוטוקולים של מליאת הכנסת, פרוטוקולים של ועדות הכנסת וכל החקיקה זמינים היום דיגיטאלית באתר הכנסת ובמאגר החקיקה הלאומי. הפרויקט כולל גם אוסף של תצלומים וקלטות של שידורי המליאה והוועדות בערוץ הכנסת. לאורך השנים צברתי ניסיון רב בניהול פרויקטים דיגיטליים לרבות שימוש בכלים חדישים לאחזור מידע בארכיונים. לדעתי התהליך שעובר על הארכיונים בכלל ועל מקצוע הארכיונאות בפרט בימינו הוא מרתק. המעבר מארכיונים פיזיים לארכיונים הדיגיטאליים והאפשרויות לחקור חומרים ארכיונים בכלים חדשים מעמיד את המקצוע בפרספקטיבה שונה וגם פרופיל הארכיונאי משתנה בהתאם.
12. זיו רכלבסקי
בן מושב נהלל, משנת 1984 מתגורר במושבה גבעת עדה. מנהל ארכיון המושבה גבעת עדה משנת 2008. בצוות הארכיון עובדים כשמונה מתנדבים קבועים, עוד מספר מתנדבים המאתרים חומר וצלם וידאו להקלטת ראיונות. עברתי הכשרת ארכיונאים של הקיבוצים והמושבים, משתתף קבוע בכנסים והשתלמויות אזוריות, מנחה ועוזר לארכיונאים בייעוץ שוטף ובנושא מחשוב ארכיון. חבר בוועדת הארכיונאים ברשויות המקומיות. אם אבחר להנהלת האיגוד ארצה לפעול לשיפור הידע המקצועי לארכיונאים בשטח ובעיקר לישובים הקטנים (קיבוצים, מושבים, מושבות וחברות עצמאיות); קידום מקצועי, מיסוד הנהלים והטיפול בנושא ארכיונאות ברשויות המקומיות, קידום הארכיונים לעידן הממוחשב (רא"י). אני מביא איתי ניסיון בהובלת פרויקטים, ניהול צוות וידע מקצועי.
13. גלית שאול
עוסקת בתחום הארכיונאות והמוזיאולוגיה בחמש השנים האחרונות. בעבר עבדתי שנים רבות בחדשות ערוץ 10 ובתכנית "המקור" כעורכת. בוגרת תואר ראשון בקולנוע מאוניברסיטת תל אביב ותואר שני בהצטיינות באוצרות מורשת במחלקה לאמנות באוניברסיטת בן גוריון. את קורס "היסודות" של האיגוד סיימתי לפני כשנתיים. נוסף לעבודתי בארכיון ומוזיאון הרצליה הייתי שותפה למספר פרויקטים: תחקיר לתערוכת "ז'קלין כהנוב הלבנט כמשל" במוז"א, בימוי והפקת סרטון 70 שנות ארכיון ישראלי, חלק מצוות הפיתוח וההקמה של מיזם" ארץ חפץ" ביד בן צבי ופרויקטים נוספים בתחום המדיה בישראל נגלית לעין. תחקרתי וביימתי סרטים לאתרים היסטוריים ומוזיאונים, בין השאר מיצג אנימציה לבריכת בנימין בזיכרון יעקב ומדיה - לתערוכות מתחלפות במוזיאון ארץ ישראל. כיום עובדת כמנהלת מוזיאון וארכיון הרצליה ובארכיון קיבוץ אייל וזה עיקר עיסוקי. מאמינה שאוכל לתרום רבות לתחום בעיקר בתחום ההנגשה, המדיה והחיבור של עולם הארכיונאות למוזיאונים.
14. לביא שי
כ-13 שנים ניהלתי את ארכיון התצלומים של יד בן-צבי, ומזה שלוש שנים מנהל הספרייה והארכיונים במוסד. במסגרת זו מוביל עם עמיתי מיזמים ארכיוניים דיגיטלים לאומיים (ישראל נגלית לעין, העיר הנגלית לעין), מיזמי תיעוד בישובים שונים, ותהליכי רישום ודיגיטציה בספרייה ובארכיון של יד בן-צבי, מכשיר באופן מתמשך מתנדבים – גימלאים ועובדים לעבודה ארכיונאית.
יו"ר הועדה להשתלמות מקצועית בקדנציה הנוכחית (2016-2020). בוגר קורס "יסודות", בשנתיים שחלפו השלמתי תואר שני בספרנות ומידענות במכללת דוד ילין. בעל תואר דוקטור בגיאוגרפיה מהאוניברסיטה העברית. אני שואף להמשיך ולקדם את הפן המקצועי ואת החדשנות באיגוד הארכיונים, ולהעמיק את ידיעותינו בנושאים משיקים שונים (משפטיים, טכנולוגיים, חברתיים, היסטוריים ועוד). מודאג מהחשיבות המעטה שמעניקים לנושא הארכיונאות גופי השלטון במדינה כפי שהדבר מתברר לנוכח הזילות במעמד הארכיונים בעקבות משבר הקורונה. אני חושב שאוכל לתרום עוד גם בוועדות מקצועיות אחרות (לא בהכרח בנושא של השתלמויות מקצועיות).
15. ענת שמעוני
בעלת תעודת ארכיונאית מורשית, בוגרת המחזור הראשון של "ספיר", בעלת תואר שני (מחקר) בהיסטוריה של עם ישראל, עובדת מזה שלוש שנים כמנהלת הארכיון של המרכז לחקר התפוצות ע"ש גולדשטיין – גורן באוניברסיטת תל אביב. בשנה האחרונה מסייעת לנוני ירון בוועדת החברות של האיגוד. אני אביא איתי לתפקיד הרבה רעיונות, רצון לעשות ולקדם את המקצוע. ובנוסף אביא את הקול של הדור החדש של הארכיונאים. אני רואה בפיתוח מקצועי מרכיב חשוב לקידום במקצוע הארכיונאות. אני מאמינה שיש צורך בייצור קורסים מקצועיים מתקדמים עבור ארכיונאים מורשים שעובדים כבר בתחום. אני מאמינה שהדרך להשארת התחום רלוונטי ומעודכן הינו התמקצעות והעמקת הידע אצל ארכיונאים שכבר עברו את ההכשרות הקיימות. וזה בנוסף להמשך קיום ימי העיון והקידום של ההכשרות הקיימות לארכיונאים בתחילת דרכם.