אודות האיגוד בדיקה

19/05/2014

האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע נוסד ב-1950 כתוצאה מהזמנה להשתתף בכינוס הראשון של ה- ICA – איגוד הארכיונים הבינלאומי, והחל את פעילותו ב-1956. זהו עמותה ללא מטרות רווח הכולל כ-400 ארכיונאים ומנהלי רשומות ממגוון ארכיונים: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, יישובים קטנים, אוניברסיטאות, מכללות, מוסדות מחקר, מוסדות בריאות, המגזר העסקי, וכמובן ארגונים העוסקים במורשת. האיגוד כולל חברים מכל הדתות: יהודים, נוצרים, מוסלמים, דרוזים.
בראש האיגוד עומד יו"ר נבחר לתקופה של 4 שנים ופועלת באמצעות הנהלה הכוללת 11 חברים וועדות: ועדה להכשרה מקצועית והשתלמות מקצועית, ועדה לאתיקה, ועדה לציוד, מבנים, שימור ושיקום של חומר ארכיוני, ועדה למיחשוב הארכיונים, ועדת חברות, ועדה לקשרים בינלאומיים, וכמובן ועדת הכספים. בנוסף מתקיימות ועדות אד-הוק למשל הועדה לשינוי חוק הארכיונים או הועדה לפרסום מילון מונחים. לאיגוד יש מזכירה, גזבר ומבקר.
האיגוד אינו מעסיק עובדים וכל הפעילות נעשית בהתנדבות.
תקציב האיגוד כולל דמי חבר ותמיכה של משרד התרבות בפעילות להכשרה מקצועית.
החברות באיגוד מאפשרת לחברים לשפר את רמת ידיעותיהם באמצעות השתתפות בסמינרים, ימי עיון, קורסים וסדנאות. האיגוד מקיים 6 ימי עיון בשנה ופעם בשנה סמינר הנמשך 3 ימים. כמו כן מקיים קורסים כגון ההיבטים המשפטיים בעבודת הארכיון או יישומי מחשב ייחודיים לארכיון, ופיתוח כישורי ניהול לארכיונאי. פעם בשנה מתקיים יום הרליץ, מייסד הארגון, אשר הביא את הארכיון הציוני מגרמניה, ובו מחלקים פרסים לארכיונאים מצטיינים או לאלו שתרמו תרומה ראויה לציון לעולם הארכיונאות באותה שנה. כמו כן, האיגוד מקדם לימודים אקדמיים באוניברסיטת בר-אילן, ומקיים לימודי תעודה בארכיונאות במכללות.
האיגוד מפרסם פעם בשנה כתב עת בשם "ארכיון", ובו מאמרים בנושאים מקצועיים, תקצירים מתורגמים של מאמרים שפורסמו העיתונות העולמית בשפות אחרות, ולעיתים תרגומים של המאמר כולו. בנוסף, מפורסמות ההרצאות שנישאו בימי העיון.
לאיגוד קשרים טובים עם גנזך המדינה. האיגוד פעיל באיגוד הבינלאומי ומספר מנציגיו משתתפים בועדות בינלאומיות ומשפיעים על עולם הארכיונאות (הועדה להכשרה מקצועית, הועדה של האיגודים ברשויות המקומיות, הועדה הכללית של האיגודים, הועדה של מוסדות דת).
ישנם עוד שני איגודים בישראל: האיגוד למנהלי הארכיונים ברשויות המקומיות, הכפוף למרכז השלטון המקומי ומרכז המועצות האזוריות, וארגון ארכיונאי הקיבוצים והמושבים.

תגובות לדף זה תגובה חדשה

עדיין אין תגובות לדף זה.
מוזמנים להגיב!