ICA Congress 2016 - דו"ח מהקונגרס לארכיונאים 2016 בסיאול, קוריאה הדרומית

נציגת האיגוד בכנס - מיכל הנקין, כיו"ר האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע

ארכיונים, הרמוניה וידידות
נושא הכנס
: ארכיונים, הרמוניה וידידות. אלו מסרים שעברו כחוט השני בכל ההרצאות. המסר הוא שלחומר הארכיוני יש משמעות לא רק ברמה מקומית אלא ברמה גלובלית, ועל כן על הארכיונאים לעבוד בהרמוניה וידידות ביניהם על מנת לאפשר לציבור מענה לצרכיהם.
המפגש הבינלאומי לשנת 2016 של ארכיונאים מכל העולם התקיים בסיאול בירת קוריאה הדרומית בתחילת ספטמבר תחת המטריה של האיגוד הבינלאומי לארכיונים, ICA, והארכיון הלאומי של קוריאה הדרומית.


האירועים נפתחו בישיבות של הועדות השונות, החטיבות של האזורים הגיאוגרפיים, וועדות ההיגוי. ובהמשך התקיים הכנס עצמו.
בימים הראשונים השתתפתי בוועדת ההיגוי של החטיבה לאיגודים מקצועיים (אני חברה בוועדה זו עם 14 חברים נוספים. הפעם נכחו בישיבה נציגים מגרמניה, פולין, קנדה, נורבגיה, ספרד, ארה"ב, שווייץ, הולנד, סין, צרפת וישראל), באסיפה הכללית של החטיבה לאיגודים מקצועיים (חברים בחטיבה כ-70 מדינות ביניהן ישראל), וכמובן בכנס עצמו.


ועדת ההיגוי של חטיבת האיגודים המקצועיים: תפקידה לקדם סוגיות באמצעות האיגודים המקצועיים ברחבי העולם, לסייע להקמה של איגודים במקומות בהם אלו לא קיימים, מתן סיוע מקצועי באמצעות הדרכות במדינות השונות, הכנת מדריכים וכלי עבודה להתנהלות טובה של האיגודים, והעברת תכנים באמצעות הרשת של הקשרים הקיימת בין האיגודים.

בוועדה דנו למשל בקידום מסמך בנוגע למקומם של הארכיונים בנושא זכויות אדם, וכן בתוכנית לקידום הארכיונאות באפריקה – עקב המלחמות הרבות בין המדינות לבין עצמן, בין השבטים במדינות, חסר תיעוד רציף, או כי לא היה קיים או כי נפגע במזיד. וכך, האיגוד הבינלאומי שם לעצמו מטרה לקדם את הארכיונאות באפריקה. האיגודים המקצועיים ייקחו חלק בתוכנית.

באסיפה הכללית של חטיבת האיגודים המקצועיים השתתפו נציגי איגודים מהעולם, והציגו את עשייתם בשנה האחרונה. לדוגמה, השוייצרים כיוונו את הכנס השנתי שלהם לארכיונאים צעירים, פולין ייעצה לאוקראינה על פי בקשתה, פינלנד בודקים כעת את ההצעות לשני חוקים שעומדים להתקבל בעניין הארכיונים, בצרפת סוקרים ארכיונים ואת דרך עבודתם, בהולנד ציינו את היובל של הארכיונאים, ואני הצגתי את החוברת המתורגמת מצרפתית (שווייץ) וכדוגמא לשיתוף פעולה בין איגודים.

פגישה ייחודית עם ארכיונאים של קוריאה:
הנציג של קוריאה הזמין את חברי ועדת ההיגוי למפגש נפרד אשר התקיים באחד הערבים עם ארכיונאים שאינם עובדים בארכיון הלאומי, וחברים באיגוד המקצועי, אשר בגלל בעיות של התנהלות, חוסר אמון וכד' עם הארכיון הלאומי החליטו להחרים את הקונגרס ולא להשתתף בו.

תערוכת ספקים:
באחד האולמות התקיימה תצוגה של ספקים שהציגו בעיקר חידושים טכנולוגיים אך לא רק. גם תצוגת מסמכים מהארכיון הלאומי, גם עמדות המציגות את המסורת של קוריאה (יצירת צמידים, חותמות, גלויות, כתיבה בקוריאנית, צילומים בתלבושת המסורתית, נייר, ואפילו שתיית תה ירוק). בין הנושאים והחידושים שהוצגו: טכנולוגיות להמרה, סורקים, תוכנות לניהול מסמכים, ועוד ועוד. כן הציגו גופים כמו מוסדות אקדמיים (אוניברסיטת דנדי), הספרייה הלאומית של קטאר, FAMILLY SEARCH ועוד רבים.

תערוכה של ציורים מיוחדת לקונגרס של ה-ICA:
ב- 28 במאי 2016, הארכיון הלאומי של קוריאה, יזם תחרות בנושא האהבה לרשומות, כחלק מהחגיגות לפתיחת הקונגרס הבינלאומי לארכיונים ב-2016, וכדי לחלוק את הערך של הרשומות והתרבות הארכיונית בחיי היומיום. נושא התערוכה: האהבה לרשומות. תוכלו לראות שניים מהם.

הדרך להגיע לעתיד, קים קיונגיאון, חטיבה, בונגפיונג, פרס מיוחד
שם הציור: בנית ההיסטוריה משנה את העולם, צ'ו יאונג'ין, חטיבה, בית ספר ג'יסן, קבלה פרס הזהב .
תערוכת פוסטרים:
בכנס הוצגו פוסטרים של הנושאים שלא נישאו בהרצאות עצמן. כל יום הוצגו פוסטרים אחרים.

הכנס: מתכונת הכנס היא שישנן מספר הרצאות שניתנות לכולם, ויתר ההרצאות ניתנות בו זמנית במספר אולמות קטנים, כך שכל משתתף מקבל את תכנית ההרצאות וצריך לבחור מהן את הנושאים המעניינים או החשובים לו. תמיד יש רצון לשמוע עוד הרצאות, אך זה לא ניתן לכן הבחירה היא "אכזרית".

בהפסקות יש הזדמנות לפגוש עמיתים מרחבי הגלובוס ולדבר איתם. מכיוון שכולנו מדברים אותה שפה מקצועית, החיבור בין האנשים הוא מיידי, חשוב, מפרה, וגם כמובן נעים מאד. כמו כן, כמובן נפגשים עם נציגם שכבר פגשתי בהם בפעמים קודמות, וזה תמיד טוב לפגוש באנשים שוב ושוב.

יש חשיבות רבה לנוכחות שלנו בכנסים הללו גם ביצירת קשרים עם מדינות אחרות אך בעיקר בהבאת המידע המעודכן חזרה אלינו ובכך עמידה באותו קו מקצועי של שאר מדינות העולם. מדובר על עבודה על פי הסטנדרטים, זכויות אדם, מקומו של הארכיון בקהילה, רשומות אלקטרוניות והטכנולוגיות (במיוחד במקום הזה הייתי שמחה לאחד מכם שבקיא בנושא יותר ממני שילמד מחידושי התחום), ועוד ועוד.

לתקצירים של ההרצאות - כאן

פתיחת הכנס
הקונגרס התקיים בסיאול במרכז הקונגרסים. בכנס השתתפו יותר מאלפיים משתתפים. הכנס נפתח במצגת עם האמירות הבאות:
איך המידע ותיעודו השתנו עם השנים ושואלת לאן נגיע בעתיד.
הארכיונים הם דלת לציביליזציות חדשות, וצריך להגדיר או לאתר את הציביליזציות הללו.
הטכנולוגיות הן אתגר
צריך לחשוב על דרך אחרת להקמה של ארכיונים.
ארכיונים הם מהפיכה של ערכים. מחברים את העבר עם העתיד. היום קיים ציוד שיתעד את פעילות האדם תוך כדי תנועה. הטכנולוגיות מצמצמות את אחסון המידע.

ברכות:
בפתיחת הכנס ברכו אנשי ממשל מהדרגה הבכירה ביותר של הממשלה. זה היה מאד מרשים שהם כיבדו את באי הכנס בנוכחותם. הייתה התנהלות טקסית שלמה מסביב לבואם, כך שהיה נראה שהכנס באמת חשוב עבורם.

יו"ר האיגוד הבינלאומי לארכיונים– ICA:
אנחנו פועלים בתקופה מרתקת. ובה פועלים הארכיונים השומרים על המורשת העולמית בעזרת כלים מקצועיים וידע. המחויבות שלנו היא לממשל ולחברה האזרחית. כל יום מתמודדים עם נושאים שונים: פתיחות וחשיפה מול השמדה / ביעור, חשיפה מול שמירה על האינטרסים של הממשל, וזכויות אדם. אנחנו פועלים בצורה אובייקטיבית כדי לחבר אנשים למידע שברשומות. התפקיד שלנו מיוחד בכל אחד מהשלבים: איסוף, הערכה, ביעור. עלינו לפעול בהרמוניה בכל העולם.

נציג אונסקו – זיכרון עולם The Memory of the World –
החומרים שייכים לכולם. אנו נמצאים בנקודה קריטית בנושא השימור: בנקודת זמן שבה מנסים להציל מסמכים שנוצרו בעבר, גם לעשות דיגיטציה של החומרים וגם לשמור את החומרים שנוצרים דיגיטלית. כל זה מצריך גישה ושיתוף פעולה כלל עולמיים. מקבלי ההחלטות צריכים להבין את זה, ולפעול לשם כך. האתגר הוא לבחור את המידע ולשמר אותו. לא רק מה שרלוונטי לממשל אלא גם למיעוטים, לנשים, לילדים וכו'.
שמירה על הזיכרון של כל העולם היא גם שמירה של הזהות שלנו. שמירה על הכבוד של האחר. וזה חלק מבנית השלום. ולכן זה חובה ולכן זה קריטי.
צריך להבין שכיום לכולנו יש זכות לנגישות למידע ללא משוא פנים, בשקיפות, וזו אחריות של המדינה, והמשימה של הארכיונאים באמצעות שמירה על החומרים והנגשה, ועל המדינה לעזור לארכיונאים לעשות את עבודתם.
ה-28 בספטמבר הוא יום הנגישות למידע. מציע שזה יהיה היום של הארכיונאים: מה ששייך לעולם צריך לחזור לעולם.

ראש ממשלת קוריאה –
ב-1950 היה הקונגרס הראשון. הקונגרס היום נחשב הגדול ביותר והנושא שלו הוא ארכיונים והרמוניה. ארכיונים הם חלק מההיסטוריה של האדם. עבודה נכונה שלנו תסייע בהבנה בין העמים, הכרה, כבוד, העברת הערכים לדורות הבאים. כיום המידע שנוצר מופץ וגלוי כמעט לכל – מה שלא היה קיים בעבר. הוא רואה את החשיבות של קוריאה כמובילה בטכנולוגיה ובעזרה למדינות אחרות.

הנציג של באן קי מון
מקדם שלום לכולם, ומברך שנוכל לעמוד באתגרים העומדים בפנינו, ומברך על הפעולות שאנו עושים לשימור הזיכרון העולמי.
האסיפה הכללית של ה-ICA
באסיפה הכללית יו"ר הארגון, דייויד פליקר, דבר על מפגשים עם הענפים הגיאוגרפיים של הארגון, ישיבות חשובות עם ארגונים עולמיים כמו אונסקו, IFLA(הספרנים), וכל זאת כדי להבטיח שימור לדורות של חומרים פיסיים ודיגיטליים. נושא זכויות יוצרים גם חשוב וקריטי וגם נושא זה נמצא בשיח הציבורי והמקצועי גם פנים ארגוני וגם חוץ ארגוני.

לקראת סוף הכנס, נוסח מסמך ובו 11 עקרונות, וחתמו עליו ראש ה-ICA ונציג קוריאה שאירחה את הכנס. בין העקרונות – שיתוף במשאבים, פיתוח תוכניות להכשרה מקצועית, מחויבות הגנזים, דיגיטציה בהיבטיה השונים תוך ניצול העקרונות והיתרונות של הטכנולוגיה. ראו בהמשך).
הכנס הבא יתקיים במקסיקו בנושא: ארכיונים, אזרחות ורב תרבותיות. וכנס לאחריו כנראה שיתקיים באפריקה.
הקונגרס הבא יתקיים באבו דאבי – בשנת 2020.

פסטיבל הסרטים:
בנוסף, התקיים פסטיבל סרטים - תחרות על הסרט המוצלח בנושא ארכיונאות, ונבחר הסרט של הולנד. היו כ-2000 הצבעות של אנשים. וחולקו "פסלי אוסקר". (בתמונה – וילדה מנורבגיה מכריזה על הזוכים (הסרטים יפורסמו בקרוב).
סיכום הכנס (מפי דייויד פליקר, יו"ר ה- ICA):
מקצוע הארכיונאות מתפתח באופן קבוע. אנו לומדים איך לפעול בצורה הטובה ביותר ומפיצים את הידע וחולקים אותו. הרגשנו בכנס את התשוקה שלכם למקצוע. הרגשנו את הכאב של אלו הנפגעים ורוצים להגיע לאמת ולא תמיד יכולים לגשת לעדויות. אנחנו ב – ICA פועלים במספר תחומים:
התוכנית לתמיכה בארכיונאים צעירים – היא תוכנית חדשה.
FIDA – ועדה שמסייעת למדינות מתקשות
PICOM – ועדה שעוזרת לפתח פרויקטים בעלי השפעה לכל ומשמעותיים.
AFRICA PROGRAM – אפריקה מאד מגוונת ומאתגרת. קיים פוטנציאל גדול של צעירים שיפנו למקצוע, שזקוקים לדחיפה ולעזרה. הוקם מרכז ללימוד הארכיונאות.
הפרסום והשיווק של ה-ICA: נבחר הלוגו החדש, האתר נבנה מחדש, וכעת עובדים על הנראות – כדי שיקבלו הכרה ויהיו פופולריים. יום הארכיון הבינלאומי – ישנם חומרים ורעיונות באתר שאפשר להוריד ולהשתמש, ואף לפרסם רעיונות חדשים.

נושאים שנמצאים על סדר היום של הארכיונאי – זכויות אדם, נגישות למידע, שקיפות, אמינות, זכויות יוצרים, קשרים ושיתוף פעולה על בסיס בינלאומי, ואספקטים מולטי-דיסציפלינריים.

יו"ר ה-ICA, דייויד פליקר, אומר לסיכום: מורשת היא סט של ערכים המועברים מדור לדור. מסמכים הם חלק חשוב ביותר למורשת. כארכיונים אנו נוגעים בכל תחום של החברה. הארכיונאים שומעים את קולות העבר ומוסרים אותם לאלו שטרם נולדו. נמשיך לחזק את הקשרים הבינלאומיים, לשם כך מבקש מהנוכחים להמשיך להיות בקשר אחד עם השני, ולהמשיך לעבוד יחד למציאת פתרונות לאתגרים העומדים בפנינו.

חתימה על הצהרה בינלאומית לנעילת הקונגרס:
לנעילת הקונגרס הצטרף נשיא (הגנז) הארכיון הלאומי של קוריאה הדרומית כדי לחתום על הצהרה שתחייב מדינות לפעול לפי הערכים שנכתבו בה:
הערה: להלן תקציר של ההצהרה. תרגום חופשי של ההצהרה מצורף לדו"ח בקובץ נפרד. את הנוסח באנגלית ניתן לראות בכתובת:
http://www.ica.org/sites/default/files/GA%202016.15%20Seoul%20Communiqu%C3%A9%20-%20ENG%28B4%29_%EB%8B%A4%EC%8B%9C-1.pdf

"במהלך הקונגרס מנהלי רשומות וארכיונאים חזרו ואשרו את מחויבותם לתרום בעוצמה ובנחישות לחברה המודרנית בעידן הדיגיטלי באמצעות שיתוף במידע מקצועי עד כמה שניתן ברוח האמתית של "הרמוניה וידידות".
לאור האתגרים וההזדמנויות שהוצגו בכל האמור לעיל, משתתפי הקונגרס קוראים למועצת הארכיונים הבינלאומית להבטיח שהרוח של שיתוף שהייתה כה ברורה בכל השבוע של הקונגרס תמשיך לשרות בניהול הרשומות והארכיונים גם בשנים הבאות. באופן ממוקד יותר, משתתפי הקונגרס ממליצים שמועצת הארכיונים הבינלאומית תקדם את הפעולות הבאות במשך ארבעת השנים הבאות:
הכרה ברשומות כמשאב מידע, פיתוח מדיניות לניהול רשומות דיגיטליות, מימון בר-קיימא ופיתוח משאבי אנוש, תמיכה ביוזמות מדיניות של גופים בינלאומיים, חיזוק שיתופי פעולה ברמה הבינלאומית.

משתתפי הכנס לא מעוניינים שההמלצות הללו יהיו סנטימנטליות בלבד ויישכחו במשך הזמן. הם עומדים על כך שמובילי ה – ICA יפעלו במשך ארבע השנים הבאות והם מצפים דיווח מלא על יישום הרעיונות, אשר יוצג בקונגרס הבא ב-2020."