לחבר את חלקי הפאזל

26/04/2018

יד ושם מזמין ליום העיון: לחבר את חלקי הפאזל

אתגרים ושיטות: איתור וחיבור של אוספי תיעוד מתקופת השואה בישראל ובעולם

 במסגרת פרויקט EHRI ובשיתוף פעולה עם האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע
יום העיון יתקיים ביום שני, 11 ביוני 2018, כ"ח בסיון תשע"ח, ביד ושם, ירושלים.

איך מנהלים אוסף תיעוד שואה שמפוזר על פני שלוש יבשות?
האם קיים מקום אחד שמרוכז בו מידע על אוספי תיעוד שואה בעולם?
אילו אתגרים מעמיד בפנינו העידן הדיגיטלי בניהול אוספי תיעוד שואה?

עם הניסיון להשמיד בצורה שיטתית את כלל יהודי אירופה, השמידו הנאצים ופיזרו גם מסמכים רבים המתעדים את תעשיית ההרג והחיים היהודיים. אחרי המלחמה, נוצר קושי רב לאתר מידע הנוגע לרדיפתם ולהשמדתם של היהודים, כמו גם לסיפורם הקהילתי והאישי.
אוספי שואה נמצאים במקומות שונים ברחבי העולם. לעיתים ניתן למצוא בארכיונים שונים אוספים זהים שהועתקו באופן מלא או חלקי וכן אוספים שפוצלו ופוזרו בין ארכיונים שונים. העידן הדיגיטלי פתח בפנינו הזדמנויות למפות ולחבר אוספי תיעוד שונים, אך גם יצר אתגרים חדשים.

פרויקט(European Holocaust Research Infrastructure) EHRI- פרויקט תשתית המחקר האירופאית של השואה, הינו אחד הפרויקטים שמסייעים למפות את התיעוד שפוזר בכל רחבי העולם. הפרויקט הבין-לאומי שם לו למטרה לטפח ולקדם גישה למסמכי תיעוד הקשורים לשואה באמצעות בניית תשתית טכנולוגית שמחברת את המידע. יד ושם שותף בהובלת הפרויקט ובניהולו.

הנכם מוזמנים להשתתף ביום עיון שעוסק באתגרים הללו ומציג יוזמות שונות בישראל ובעולם להתמודדות עם האתגרים. יום העיון מיועד למנהלי ארכיונים, ארכיונאים, ספרנים, מנהלי אוספים, מומחים במוסדות להנצחת השואה, חוקרים באקדמיה ועוד.

ביום זה נדון באתגרים של איתור וחיבור אוספים מפוזרים, במסגרת זו נציג את פרויקט EHRI ודרכי ההתקשרות עם הארגון. כמו כן, נעלה שאלות אתיות וחוקיות העולות משימוש בתצלומים ובסרטים מתקופת השואה בעידן הדיגיטלי.
במהלך היום יוצגו יוזמות של מוסדות שונים להנגשת תיעוד שואה בישראל.

מועד: 11/06/2018 בין השעות 9:30-16:15.
מיקום: אולם קונסנטינר, בית הספר הבין-לאומי להוראת השואה, יד ושם, הר הזיכרון, ירושלים.
הסעה מאורגנת תצא מרכבת מרכז בשעה 8:15.