שאלון למידע@ון - סיגל אריה-ארז - יד ושם

באיזה ארכיון את עובדת ?
ארכיון יד ושם

כמה שנים ?
19 שנה

איך הגעת למקצוע ?
למדתי בחוג ליהדות זמננו באוניברסיטה העברית, במסלול של לימודי שואה. משם הכיוון ל"יד ושם" היה מאוד טבעי. השתתפתי ב"פרויקט וולקר" כעובדת מן החוץ בשנת 1999, פרויקט במסגרתו סרקנו והקלדנו למעלה מ-2 מיליון דפי עד. במסגרת הפרויקט טיפלנו בחומרים הארכיונים, במידע הקיים בחומר, זאת למעשה היתה תחילת הדרך שלי בארכיון. מאוחר יותר בשל העובדה שידעתי הולנדית התחלתי את עבודת הארכיונאות שלי בארכיון בקטלוג תעודות מהולנד ובלגיה. עם השנים ניהלתי מספר פרויקטים בתחום טיוב וניהול הנתונים בארכיון, עסקתי בניהול צוותי עבודה גדולים, ומאוחר יותר קודמתי לתפקיד אחראית הרישום כולו בארכיון.

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון ?
קריאה של המסמכים הארכיונים כמוה כצלילה פנימה אל עולמות אחרים, מאפשר להבין את התקופה בה אנשים חיו, את הדרך בה אנשים פעלו, התנהגו, קיבלו החלטות. כדרכה של ההיסטוריה בחיינו בעצם. זה תמיד מרגש אותי מחדש, בעיקר נוכח העובדה שמרבית מהתפקיד שלי היום הוא אדמיניסטרטיבי – ניהולי.

מה הכי מתסכל ?
אין דברים מתסכלים, לרוב אני נתקלת בקשיים, כמו למשל החלתם של כלים טכנולוגים בשימושים ארכיונים, הגשמתם של חלומות הארכיונאות המודרנית שיש לי כבר עכשיו, היום, ברגע זה. ואז ההכרה שלדברים יש את קצב שלהם, שזה דורש זמן, משאבים ודרך.

האם את עובדת לבד ? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון ? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
אני עובדת בשיתוף פעולה עם ארכיונים אחרים בארץ ובעולם. במסגרת פרויקט EHRI אנחנו עובדים עם קולגות מארכיונים באירופה ובארה"ב, לעבודה המשותפת יתרונות רבים ביכולת שלנו להתקדם בארכיון, לשנות, לחשוב על כיווני פעולה חדשים. אני מאוד נהנית משיתופי פעולה עם ארכיונים בארץ. ובעיקר חושבת שכולנו מתמודדים פחות או יותר עם בעיות דומות ולכן השיח מאד מפרה ומסייע.

סיגל אריה-ארז

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג ? איזה אוסף לקבל ? איזו משימה לסיים ?
החלום המקצועי שלי הוא להנגיש את ארכיון יד ושם במלואו לקהל, שיהיה כולו דיגיטלי, באופן קל ונוח לשימוש. הייתי שמחה אם המשתמשים יוכלו לשבת בבית ולגשת לחומרי הארכיון בקלות. שיהיה קריא על ידי אנשים ומחשבים כאחד. הייתי מאד שמחה גם בעתיד נוכל לשתף פעולה עם ארכיונים אחרים בארץ ובעולם בשיתוף הידע, הנתונים, והתיעוד. כך שנוכל להעשיר את הידע אחד של השני ולייצר ידע חדש זמין ואמין.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים ?
זה יומרני מדי, אני לא רואה עצמי כנותנת עצות לארכיונאים אחרים, הייתי רוצה להגדיל את השיח הקיים.

האם את חברת איגוד?
כן

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק ?
מאוד מרוצה מהאתר והשירות של האיגוד.