שאלון למידע@ון - חדוה מוסקוביץ - ארכיון העיר חיפה

09/11/2019
באיזה ארכיון את עובדת ?
ארכיון העיר חיפה

כמה שנים ?
כמעט שנה וחצי

איך הגעת למקצוע ?
במהלך לימודי התואר השני באדריכלות, הגעתי לארכיון טוביהו לתולדות הנגב לחפש חומר ראשוני לעבודת המחקר שלי, אהבתי כל רגע בארכיון, הרגשתי כמו בלש בספר מתח שמחפש רמזים לפתרון של תעלומה.
בעקבות החוויה התחלתי לעבוד בפקולטה לאדריכלות בטכניון כ"שומרת" הארכיון האדריכלי. בתקופה ההיא, הארכיון האדריכלי בטכניון כמעט שלא היה פעיל, פרט לשלוש שעות שבועיות בהן היה פתוח למעיינים. הארכיון לא היה רשום ולא מסודר פיזית (בעקבות ארגון החומרים על ידי אנשי האחזקה של הטכניון!). חיפשתי גוף מקצועי להיעזר בו, ודרך האתר של האיגוד הגעתי למיכל הנקין, שהייתה באותה עת יו"ר האיגוד. מיכל הגיעה לארכיון בחנה את תכולתו ונתנה לי ולראש מרכז המחקר בו נמצא הארכיון, הנחיות כלליות כיצד להתחיל לטפל בחומרים. מיכל שכנעה את ראש מרכז המחקר לשלוח אותי לקורס "יסודות". אחר כך למדתי במחזור הראשון של הקורס לארכיונאות ברמה של תואר שני. אהבתי מאוד את הלימודים, והעניין שלי במקצוע הלך וגבר ככל שלמדתי יותר והכרתי יותר את התחום ואת העוסקים בו. לאחר סיום עבודתי בארכיון האדריכלי בטכניון התחלתי לימודי דוקטורט בארכיונאות של אדריכלות ישראל, ולפני כשנה וחצי התחלתי לעבוד בארכיון העיר חיפה.

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון ?
קבלת ארכיון או אוסף חדש בארכיון העיר חיפה הוא החלק המרגש בעבודה, יחד עם עמיתי לארכיון אנו בוחנים את החומרים, לומדים אותם ולעיתים מוצאים הקשרים לחומרים אחרים השמורים בארכיון שלנו או למידע, אדם או ארגון אחר בעזרתו נוכל להשלים את הידע והמידע, וליצור שיתוף פעולה או קשר מקצועי אחר.

חדוה מוסקוביץ

מה הכי מתסכל ?
הבלאגן הבלתי נגמר בחדרי בארכיון. אני תקווה, שהשנה יהיה פה מסודר.

האם את עובדת לבד ? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון ? (בעיר/בגופים מקבילים/אחר)
אני עובדת יחד עם שבעה עמיתים בארכיון העיר. ארכיון חיפה מקיים שיתופי פעולה עם כל מוזיאוני העיר חיפה (מוזיאון חיפה לאמנות, המוזיאון הימי, מוזיאון העיר ואחרים) כמו גם עם ספריית אוניברסיטת חיפה, המועצה לשימור אתרי מורשת, עמותות כמו "אישה לאישה". הארכיון משתתף באירועים שונים, למדל -  "בתים מבפנים" ויזם את "פורום ארכיונים חיפה".

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג ? איזה אוסף לקבל ? איזו משימה לסיים ?
במקצועי אני אדריכלית, ולכן באופן טבעי אני מתעניינת באדריכלות עירי, הייתי רוצה ליצור קשר עם כל ארכיון או גוף אשר אוצר ארכיונים אדריכליים או תיקי מידע על מבנים בעיר כדי ליצור מרכז מידע אדריכלי מקיף ככל האפשר, לטובת הציבור המתעניין, חוקרים, סטודנטים, תלמידים, אנשי תקשורת ואחרים.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים ?
אני שמחה לקרוא המלצות של ארכיונאים אחרים.

האם את/ה חבר/ת איגוד ?
חברה גאה.

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק ?
אני מרוצה מהקיים, מרחיבה אופקים ודעת.
מהאיגוד הייתי מבקשת לאפשר ללמוד את הקורסים של לימודי "ארכיונאי מורשה" , הנערכים במסגרת מכללת ספיר, בנפרד ולא רק במסגרת מובנה של ארבעה סמסטרים. בדרך זו תהיה יותר גמישות למי שלא יכול כעת להתפנות יום בשבוע ללימודים.

חדוה מוסקוביץ חקרה וכתבה מאמר על הארכיון האדריכלי הראשון בישראל - ואנו גאים לפרסם אותו באתר האיגוד !