סיכום כנס ארכיונים שנתי 2019, באדלייד, אוסטרליה

07/01/2020
השתתפה וסיכמה - מיכל הנקין

הכנת הסיכום:
הסיכום נעשה תוך שילוב של התרגומים בעברית של ההרצאות באנגלית שנעשו בו בזמן שההרצאות נישאו, מתוך שקופיות שרצו על המסך וצילמתי, והשלמת המידע או כתיבת קישוריות מהאינטרנט בנוגע לנושאים שהועלו בכנס. לכן יתכן וחלו טעויות קטנות, אך רוח הדברים בוודאי נשמרה.

פרטים על הכנס

בכנס שהתקיים באדלייד, אוסטרליה השנה, ייצגתי את ישראל גם בישיבה של ועדת ההיגוי של חטיבת הארכיונים של המחוזות, הרשויות המקומיות והטריטוריות - SLMT, וגם של ועדת ההיגוי של חטיבת האיגודים המקצועיים – SPA, באירועים החברתיים שהתקיימו באותו כנס, וזאת כמובן בנוסף על השתתפותי בהרצאות בכנס עצמו. על כל אלו תוכלו לקרוא להלן.
בכנס השתתפו 135 מרצים, 40 יושבי ראש למושבים, 600 משתתפים.
קיום הכנס באוסטרליה אפשר לארכיונאים רבים מהאיים וממדינות מאסיה, להשתתף בכנס בגלל עלויות נמוכות יותר עבורם מאשר כנס באירופה. הכנס התקיים בשיתוף הארגון הבינלאומי לארכיונים – ICA, הארכיון הלאומי של אוסטרליה, איגוד הארכיונים באוסטרליה ובניוזילנד, חטיבת הארכיונים בפסיפיק PARBICA, ובחסות החברה הגניאלוגית Ancestry.
בנוסף לקחו חלק בכנס ארכיונאים צעירים שנבחרו לפרויקט המיוחד של ה - ICA והציגו את הפרויקטים שלהם והעבודה עם חונכים.

נושא הכנס – "עיצוב הארכיונים", או באנגלית – Designing the archives . 

הכנס התקיים באצטדיון ענק, The Oval בו אולמות להרצאות, מפגשים ואירועים. חלק מהפעילויות התקיים באוניברסיטה של אדלייד, הקרובה לכנס.

בסוף הכנס, נבחרו הסרטים הטובים ביותר מתוך אלו שנשלחו כתגובה לקריאה בתחילת השנה. כדי לחשוף את הסרטים, הם הוקרנו במשך ימי הכנס, בכל הפסקת צהריים באחד מהחדרים. לחדר ההקרנה הובילו שטיח אדום ומכונת פופקורן. שמות הזוכים והסרטים מופיעים בהודעה נפרדת. מומלץ לראותם.
קישור לצפייה בסרטים שהגיעו לישורת האחרונה

ביום ראשון, ה-20 לאוקטובר, התקיימה פגישה בחסות ANCESTRY , לכל הפעילים ב – ICA. זו הייתה הזדמנות לפגוש עמיתים מכל העולם ולחדש קשרים ישנים כחדשים.

ביום שני, ה-21 לאוקטובר התקיימה הפגישה של ועדת ההיגוי של החטיבה לארכיונים ברשויות המקומיות, במחוזות, ובטריטוריות - SLMT. השתתפו בישיבה נציגים של ה-ICA – פיליפ איש הכספים ומריאן האחראית לפרסומים. כמו כן, הנציגים: טים הריס מאנגליה (יו"ר החטיבה), סורין מדנמרק (הסגן), חבייר ממדריד ספרד, עצקו מהארכיון הלאומי של יפן ואני. זו תקופה של חילופי משמרות בחטיבה. היו"ר טים יתחלף עם סורין, וחלק מהחברים גם כן יסיימו את השירות שלהם. הם הודו לאיגוד הישראלי על הישיבה שהתקיימה בארץ, שמחו לראות שהארכיונים ברשויות בישראל מקיימים את כל מעגל החיים של הרשומה, למדו על הקשר החם בין הארכיונאים, ואמרו שנהנו מאוד מהביקור. בנוסף לביקור בארכיונים של תל אביב, חיפה וזיכרון יעקב, הם המשיכו לירושלים. מידע על הביקור פורסם בכתבי העת שלהם. הסדנה שהתקיימה על ידי הוועדה בסרילנקה בנוגע לאיגודים מקצועיים נחלה הצלחה רבה, והם מתכוונים להמשיך בכך. בנוסף, הם חושבים גם לקדם את השאלה הנוגעת להיבטים משפטיים בארכיונים של רשויות מקומיות, וישתפו פעולה עם האגודה של ההיסטוריונים או אף יציעו לחטיבה של הארכיונים באירופה – EURBICA לקיים כנס בנושא זה. החטיבה תיצור קשר עם חטיבות אחרות לשיתוף פעולה בתוך ה – ICA. הישיבה הבאה של החטיבה תתקיים במרסיי באחד מהימים בין אפריל – מאי 2020.

על הפגישה ופעילות המשתתפים בהרחבה - כאן