שאלון למידע@ון - אינדה נובומינסקי, ארכיון הכנסת

באיזה ארכיון את עובדת ?
ארכיון הכנסת - משמש הן ארכיון מינהלי והן ארכיון היסטורי. תפקידו העיקרי הוא לתעד ולשמר את כל המסמכים הנוצרים בארגון, להעריכם ולקבוע נהלים לשמירת החומר הדרוש לעבודה הפרלמנטרית השוטפת ולצרכים מחקריים ומשפטיים.

כמה שנים ?
כשבע שנים בארכיון, שלוש שנים כמנהלת

איך הגעת למקצוע ?
די במקרה. בתחילת שנות ה-90' למדתי צרפתית עם בילי סגל (מנהלת ארכיון תאגיד השידור "כאן"), שעבדה אז במחלקת המכירות בארכיון הסרטים של רשות השידור. היא אמרה לי שמחפשים עובדים בארכיון, במיוחד לקיטלוג תכניות בערבית. אני הייתי בוגרת טרייה של החוג של היסטוריה של המזרח התיכון, ועם הידע הבסיסי בערבית הלכתי לראיון, ומיד התקבלתי. עבדתי בסרטייה במשך 20 שנה ולמדתי שם את ההיבטים השונים של המקצוע, ארכיון אודיו-ויזואלי, פורמטים שונים, קיטלוג, תחקיר ועשייה טלוויזיונית. עם השנים התעסקתי במערכות לניהול האוספים הארכיונים ובדיגיטציה של חומרי וידאו. בתחילת 2013 ניגשתי למכרז בארכיון הכנסת, ומאז אני עובדת בכנסת ולומדת תחומים נוספים הקשורים לטיפול במסמכים הסטורים, אוספי תצלומים וניהול רשומות אלקטרוניות. במהלך העבודה בטלוויזיה עשיתי תואר שני בהסטוריה של המזרח התיכון, ובהמשך השתלמתי בקורסים שונים בתחום הארכיונאות והמידענות. בשנים האחרונות סיימתי תואר שני בניהול מידע וידע באוניברסיטת חיפה.

אינדה נובומינסקי

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון ?

אני מאוד אוהבת לעסוק בפרויקטים של דיגיטציה של חומרים ארכיונים והנגשה לציבור הרחב. לדעתי התהליך שעובר על הארכיונים בכלל ועל מקצוע הארכיונאות בפרט בימינו הוא מרתק. המעבר מארכיונים פיזיים לארכיונים הדיגיטאליים והאפשרויות לחקור חומרים ארכיונים בכלים חדשים, מעמיד את המקצוע בפרספקטיבה שונה, וגם פרופיל הארכיונאי משתנה בהתאם. כמובן שאני גם נהנית מאוד "לגעת" בחומרים ההיסטוריים ולפתור חידות ארכיוניות כמו מי שילם עבור אריגת הגובלנים של שאגל או איך הגיע פעמון החירות לירושלים, באמצעות מסמכים ותמונות היסטוריות.

מה הכי מתסכל ?

מתסכל שאנחנו תלויים בהרבה גורמים כדי להוציא תכניות לפועל, ובדרך כלל החזון של עובדי הארכיון עובד הרבה יותר מהר מאשר מחלקת המחשוב למשל. מתסכל כאשר אנשים בארגון מתקשים לראות את התמונה הכוללת ולא חושבים על פתרונות לטווח ארוך או לא נותנים לארכיון כלים מספיקים כדי לתקן פריטים שגויים למשל.

האם עובדת לבד ? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון ? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
צוות הארכיון מורכב מתשעה עובדים קבועים ושלושה סטודנטים. ארכיון הכנסת משתף פעולה עם כל מחלקות הארגון הן ברמה של קבלת חומרים מהיחידות השונות והן בפרויקטים רוחביים כמו איפיון מערכות מחשוב, טיוב נתונים היסטוריים, שיתוף פעולה עם מוזיאון הכנסת, עם מחלקת האומנות בתערוכות, עם אתר האינטרנט, עם הדוברות. בנוסף אנחנו נותנים שירותים לעוזרים פרלמנטריים, חוקרים, עורכי דין, אנשי תקשורת והציבור הרחב.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג ? איזה אוסף לקבל ? איזו משימה לסיים ?
אחד החלומות הוא לעבור להיות ארכיון דיגיטאלי ולהפסיק לקבל חומרים פיזיים שוטפים מהמחלקות השונות. לשם כך, אנחנו בשלבים של התקנה והטמעה של מערכת לניהול מסמכים חדשה בארגון בה הארכיון מעורב מההתחלה. חלום אחר הוא לסיים לקטלג את כל הפריטים הקיימים ולרכז אותם במערכת אחת עם יכולות אחזור מידע מתקדמות, או כמו שאנחנו תמיד אומרים, בארכיון העבודה אף פעם לא נגמרת, יש מספיק עבודה לכולם עד הפנסיה וכנראה עד הרבה יותר...

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים ?
לשתף פעולה עם הגורמים השונים בארגון, ללמוד מאחרים ולשתף ידע עם אחרים ותמיד לזכור שפרויקטים גדולים מתחילים בקטן ומתקדמים צעד צעד.

האם את חברת איגוד ?
כן

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק ?

ראשית אני רוצה להודות לכם על העבודה המדהימה שאתם עושים בהתנדבות ומכל הלב. הייתי רוצה שתמשיכו בכנסים מקצועיים עם נושאים עכשוויים וקורסים מתקדמים בניהול רשומות אלקטרוניות וכלים חדשניים לחקר ארכיונים.

אינדה השתתפה בחודש נובמבר 2019 במפגש של הסקציה של ארכיונים פרלמנטריים ושל מפלגות פוליטיות של ארגון הארכיונים הבינלאומי (SPP-ICA) שהתקיים בפרלמנט ברומא- לסיכום המפגש