שאלון למידע@ון - גלית שאול, מוזיאון וארכיון בית ראשונים בהרצליה וארכיון קיבוץ אייל

באיזה ארכיון את עובדת?
מוזיאון וארכיון בית ראשונים בהרצליה וחלקית בארכיון קיבוץ אייל.

כמה שנים?
4 שנים

איך הגעת למקצוע?
לפני כמעט 15 שנה סיימתי תואר ראשון בקולנוע ובטלוויזיה באוניברסיטת תל אביב. אחרי שנים בהן ערכתי סרטים ("עטאש- צימאון" שזכה בקאן היה אחד מהם), ועבדתי בחדשות ערוץ 10 ובתוכנית "המקור" כעורכת סרטים, הוזמנתי לביים עבודת וידאו ארט למוזיאון ארץ ישראל לתערוכת "100 שנות כדורגל ישראלי". שם זכיתי להכיר לראשונה את תחום המוזיאונים ההיסטוריים ופשוט התאהבתי. בהמשך, באותו מוזיאון זכיתי להכיר את האוצרת שרה טוראל, ובעבודה נוספת שיצרתי עבורה לתערוכת "בר כוכבא" הבנתי שזה התחום שאני רוצה לעסוק בו והחלטתי על הסבת מקצוע. 
נרשמתי לתואר שני מחקרי באוניברסיטת בן גוריון במחלקה לאומנויות עם התמחות באוצרות מוזיאונים היסטוריים. כחלק מהמחקר הלימודי ומאוחר יותר בעבודתי ביד בן צבי, נחשפתי לאינספור מוזיאונים היסטוריים שקיימים בארץ (קצת יותר מ - 500 לפי הספירה של מיזם "ארץ חפץ"), והרגשתי שיש פער מאוד בולט בין הפרקטיקה הקולנועית לפרקטיקה המוזיאלית שמציגה סרטים היסטוריים במוזיאון, מבלי לעשות את ההתאמות הנדרשות לחלל המוזיאלי.

לאור הניסיון שלי בבימוי ובעריכת סרטי תעודה ותחקיר לטלוויזיה, על שלל ה"מניפולציות" המתבקשות ששכללתי כדי להשיג את האפקט הרצוי, השאלה שעניינה אותי יותר מהכל – איך סרטים כאלה עובדים במוזיאון, איך נשארים נאמנים לחומרי מקור ארכיוניים ואיך עושים את ההתאמות? את התזה שלי כתבתי בסופו של דבר על אותו נושא עם התמקדות בסרטי ארכיון ביתיים מאירופה של תחילת המאה ה-20. במהלך המחקר נחשפתי לתיאוריות מרתקות מעולם הארכיונאות שעסקו בתהליך השינוי שעובר על הנגשת המידע ההיסטורי כמו גם תיאוריות תפיסתיות מעולמות הפילוסופיה בדבר ההשפעה שיש לחומרי ארכיון חזותיים על הצופה. אז הבנתי שיש לי אובססיה רצינית עם ארכיונים. וכך, במקביל ללימודי התואר השני, נרשמתי ממש ברגע האחרון לקורס "יסודות" של האיגוד (שהיה מלא עד אפס מקום יש לומר...). הכרתי את רחל ריינשטיין הבלתי נלאית ועוד אנשים שמשוגעים לדבר, והבנתי שאני בתחום הנכון שבו כל התחומים מתחברים – מוזיאונים היסטוריים, חומרי ארכיון חזותיים וטכנולוגיה.

עזבתי סופית את ערוץ 10 ואת תכנית "המקור" המופלאה (צעד שעורר תמיהה בקרב כל מי שאני מכירה כמעט) והצטרפתי לפני כשלוש שנים למחלקה להיסטוריה חזותית ביד בן צבי בראשותה של ד"ר נירית שלו כליפא. הייתי חלק מפרויקט "ארץ חפץ", שעוסק בחקר האוספים וב"ישראל נגלית לעין", ובמקביל ניהלתי את פרויקט הקמת ארכיון הקיבוץ. ממש לאחרונה נגשתי למכרז של ניהול מוזיאון וארכיון בית ראשונים בהרצליה ומאז אני שם.

גלית שאול

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון?
אני אוהבת בעיקר את הרגע של קבלת אוסף חדש שמתגלים בו מכתבים, תצלומים ויומנים אישיים שנכתבו בזמן התרחשותם של אירועים גדולים ומכוננים בהיסטוריה. אני מאוד אוהבת את העיסוק בחומר היסטורי ראשוני אותנטי, כיוון שאני רואה בזה פתח יצירתי לאינספור פרשנויות יחד עם האתגר שלא לאבד את הזיקה שלו למקור. בעבודה שלי אני אוהבת לקחת חומרי ארכיון "יבשים" כמו מסמכים ומכתבים, או תצלומים עלומים, כמו גם סרטי ארכיון "שחוקים", ולהנגיש אותם מחדש בפרשנות אחרת. במוזיאון בית ראשונים בהרצליה יש חיבור אורגני בין המוזיאון לארכיון, כך שלמעשה זו פלטפורמה נהדרת שמאפשרת שימוש בחומרי הארכיון ההיסטורי כחומר גלם ביד היוצר על מנת לבנות ולהנגיש סיפורים היסטוריים, כל פעם בצורה אחרת ובהקשר אחר.

מה הכי מתסכל?
מתסכלת התדמית של המקצוע בעיני הציבור שלא תמיד תופס את חשיבות התיעוד ועד כמה התחום רחב ונוגע בכל כך הרבה אספקטים. מתסכל להילחם באופן קבוע על תקציבים וכוח אדם.

האם עובדת לבד ? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון ? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
בהרצליה אני עובדת עם רונית דן המדהימה שעובדת בארכיון כבר יותר מ-12 שנה ולצערי פורשת שנה הבאה. מלבד זאת צוות המוזיאון כולל צוות הדרכה המורכב מארבע עובדות קבועות ובת שירות לאומי. אנחנו משתתפים במיזם "ארץ חפץ" של משרד מורשת, עובדים עם המועצה לשימור אתרי מורשת וחברים בפורומים המקצועיים כמו מנהלי האוספים ופורום מרכז של המועצה לשימור. בארכיון הקיבוץ אני עובדת עם נועם קדמן שהתחיל את האוסף במו ידיו וממשיך בהתמדה לקטלג את החומר כל שבוע. אנחנו חברים בפורום ארכיונאי דרום השרון ומקיימים מפגשים מקצועיים אחת לכמה חודשים.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?
אחת המשימות שלי היא למצוא פתרון שיאפשר אוטומציה מדויקת לתמלול ומיפתוח לאינספור שעות צילום של ראיונות וסיפורי חיים שתועדו בווידאו וקיימים בכל ארכיון. חלום נוסף הוא להעביר את ארכיון הרצליה למערכת ממוחשבת עדכנית ומונגשת לציבור ולייסד בו אוסף של סרטים ביתיים היסטוריים בפלטפורמה שיתופית.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?

לא להפסיק ללמוד ולהתמקצע כדי להבין את המרחב שבו אנו פועלים ולעשות את ההתאמות הנדרשות. ליצור שיתופי פעולה מתחומים שלא בהכרח משיקים, וטיפ שאני משתדלת ליישם בעצמי: המרחב הטכנולוגי מזמן לנו קיצורי דרך אז למרות הפיתוי לתוצאות ופידבקים מיידיים, להשתדל לא לקצר תהליכים.

האם את חברת איגוד?

כן.

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק ?

מאוד מרוצה מהאתר ונעזרת מאוד בפורום האיגוד למידע ולרעיונות. הייתי שמחה אם היה מאגר שיתופי של בעלי מקצוע בתחום עם פרטי התקשרות והמלצות.