אוסף פאטו והכח של שיתופי פעולה, אדלייד, אוסטרליה, 2019

המרצה: פטרישיה וורטלי מדנדי

ארכיון באוניברסיטת דנדי קלט ארכיון אישי של צלם. לאחר שסדר אותו, השתמש בו כדי לצבור אהדה והוקרה לו ולאוניברסיטה.

הצלם מישל פאטו - Michael Peto עבר לאנגליה עם משפחתו שבועיים לפני שהונגריה סגרה את השערים במלחמת העולם השנייה. הארכיון שלו הועבר לאוניברסיטה דנדי, אנגליה. האוסף שלו עוסק בתרבות, פוליטיקה, יש בו תשלילים, עיתונים וגם חפצים אישיים. האתגרים הינם לנהל ולסדר את האוסף, לכתוב קטלוג, ליצור תקציב ותמיכות כדי שניתן יהיה להמשיך ולשמר את החומר, להגדיל את השימוש בארכיון, לעבוד עם המדיה. האוניברסיטה סדרה את האוסף ומשתמשת בו גם כדי להתפרסם באנגליה ומחוצה לו.

אחת מהפעולות הייתה לפרסם ספר עם תצלומים של החיפושיות מהארכיון שלו שלא נראו בעבר. עשו תצוגה מוצלחת מהתצלומים בלונדון. נעזרו במומחים מחוץ לאוניברסיטה ובתוך האוניברסיטה. כל פעולה נעשתה ברמה הגבוהה ביותר עם אנשים מומחים בתחומם ואז אנשים לקחו את זה ברצינות. למשל בחירת הלוגו, הגנה על האוסף בזכויות יוצרים, בחרו את 12 התצלומים המייצגים והטובים ביותר, ועוד. וכך גם גופים חיצוניים הביעו התעניינות באוסף ובפריטים כמו המועצה הבריטית. הזמינו לתערוכה בלונדון ב – National Portrait Gallery אנשי שם מכובדים מאד. זה הוביל לתערוכות נוספות במקומות אחרים. כתוצאה מכל הפעילות הזו, הם התבקשו להשאיל צילומים לגופים אחרים וכדי להעצים את האירוע נערך טקס שלם מסביב להעברה זו.

כתוצאה מכל הפעילות הזו האוסף נעשה יותר מוכר, הצליחו לגייס תקציבים לניהול האוסף, האוניברסיטה נהנית מזה, כולם הרוויחו. ממשיכים לעשות פעולות כדי שימשיך לעורר עניין.

השתתפה וסיכמה - מיכל הנקין