קול קורא להשתתפות במיזם 'ארכיונים בנחלת הכלל, 2020'

אחת מאבני היסוד של האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע היא השאיפה להנגיש את החומרים ההיסטוריים הקיימים בארכיונים לחוקרים ולקהל הרחב ולאפשר שימוש חופשי בהם.

כחלק מפעילויותינו השנה בנושא זה, אנו קוראים לכם, ארכיונאיות וארכיונאי ישראל להשתתף במיזם שחרור פריטים ארכיוניים בפורמט דיגיטלי לנחלת הכלל.
המיזם בשיתוף בין האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע ועמותת ויקימדיה ישראל.

אנו מבקשים מכם לבחור פריט אחד מתוך אוספיכם בעל ערך היסטורי רב, המשקף לדעתכם את יישובכם/מוסדכם.

אילו חומרים ארכיוניים מתאימים לצורך העלאה ל'ויקישיתוף' ? (ראו על ויקישיתוף גם בהמשך):
מבחינת סוג החומרים - כל חומר יכול להתאים: למשל, תרשים, מפה, תצלום, כרזה, מסמך כתוב, ואפילו רצועת שמע. העיקר שיש לכם קובץ דיגיטלי של החומר הרלוונטי.
מבחינת המעמד המשפטי של החומרים - ככלל, חומרים שונים יכולים להתאים לוויקישיתוף. במיזם הזה, אנו מבקשים רק חומרים העונים על כל התנאים הבאים:
o הם לא מפרים פרטיות
o הם לא כפופים להסכמים שמגבילים הנגשה
o הם מוגדרים מבחינה משפטית ככאלה השייכים לנחלת הכלל (באנגלית: Public Domain).

• על מנת לקבוע אם חומר מסוים המצוי בארכיון שלכם שייך לנחלת הכלל, אנא היעזרו בהנחיות המפורטות כאן - ראו תקציר בנספח 1ב, ובמסמך המפורט  – כללים לזיהוי נחלת הכלל).

מצאתם בארכיון שלכם פריט השייך לנחלת הכלל, ואתם מעוניינים להנגישו לציבור דרך אתר "ויקישיתוף"? נהדר! כעת פעלו על פי ההנחיות הבאות:
1. ודאו כי ברשותכם/ן קובץ דיגיטלי עבור הפריט הרצוי.
2. ודאו שהפריט שאתם/ן שולחים הוא באיכות גבוהה (ראו הנחיות בנספח 1ג).
3. ודאו כי לקובץ הדיגיטלי ניתן שם בעל משמעות, באנגלית או בעברית (למשל: "הרצל נואם בקונגרס הציוני השני", ולא "IMG12874654"). במקרה הצורך, תנו לקובץ שם כזה בעצמכם.
4. מלאו את הטופס שבנספח 1א. (המידע שתציינו בטופס ישולב באתר 'ויקישיתוף' לצד תמונת הפריט).
5. שלחו את הקובץ הדיגיטלי של הפריט, בצירוף הטופס שבנספח 1א, לכתובת הדוא"ל nahlatkll2020@gmail.com. (אם אתם שולחים כמה פריטים – שלחו כל קובץ בנפרד!)
6. זהו זה! עכשיו, הצוות והמתנדבים של ויקימדיה ישראל יעלו את החומרים לוויקישיתוף, תוך ציון קרדיט ושם הארכיון שלכם כמקור שממנו הם הגיעו, ובשילוב קישור לאתרכם.

פריטים נבחרים מתוך אלו שיישלחו ישמשו בסיס לדיון ביום העיון הבא שיתקיים בשיתוף פעולה בין איגוד הארכיונים, הספרייה הלאומית וויקימדיה ישראל. יום העיון יוקדש לנחלת הכלל ולשימוש הוגן בחומרים ארכיוניים (כנראה ביולי 2020 – פרטים מדויקים בהמשך).

מועד אחרון לשליחת הפריטים: 12 ביוני, 2020!

בברכה ובהצלחה
האיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע

מילה על ויקישיתוף
ויקישיתוף (באנגלית: Wikimedia Commons) הוא מאגר שיתופי וחופשי שבו למעלה מ-60 מיליון קובצי מדיה, המוצגים תחת רשיונות אשר מתירים שימוש בהם ללא כל הגבלה, או תחת מגבלות מצומצמות ביותר. בין יתר השימושים האפשריים בהם, קובצי ויקישיתוף ניתנים לשילוב בקלות בערכי ויקיפדיה - דבר שהופך אותם לבעלי פוטנציאל חשיפה גבוה ביותר.
כמו ויקיפדיה, גם ויקישיתוף נוצר ומתוחזק כמעט אך ורק על ידי מתנדבים.