שאלון למידע@ון - עפר יוגב, ארכיון קיבוץ גבולות

באיזה ארכיון אתה עובד?
אני עובד בארכיון קיבוץ גבולות

כמה שנים?
נבחרתי כארכיונאי הקיבוץ בשנת 6.6.1981 – זה אומר...וואלה כמעט 40 שנה...

איך הגעת למקצוע?
קיבוץ גבולות, הוא המצפה הראשון בנגב, ומבני המצפה (מ - 1943) נמצאים כק"מ מהנקודה הנוכחית. מאז שאני בגבולות, אהבתי את המקום ואת ניחוח משק ההיסטוריה במקום. האמת שהקיבוץ התייחס למצפה כמעין בית מקדש קטן, לחגים, אירועים שונים, סיפורים לילדי הקיבוץ במקום. באיזשהו שלב החלטתי להיות אחראי על המקום, החלתי לאסוף חומר, להתמקצע, תיעוד ראשונים וכו'. כשיצאתי ללימודים (לימודי תיאטרון ומשחק) שלבתי גם לימוד הסטוריה של ארץ ישראל. במקביל הפכתי למתעד הצילומי של הקיבוץ ביום יום. כשנבחרתי לארכיונאי, הארכיון כמובן לא היה קיים. את החומר הבסיסי (פרוטוקולים משנות ה -40, תמונות, נגטיבים, קטעי עיתונות ועוד) קיבלתי מאחד מוותיקי הקיבוץ, ג'פי (אף אחד לא ידע את שמו האמיתי – ניסים סיבילינו), אשר שמר את החומר בביתו (היה רווק לכן לא היה מי שיזרוק לו את החומר :). העברתי את החומר לחדרי הצנוע (כרווק), עד שאשתי לעתיד, נכנסה לחיי, והקיבוץ סוף סוף אישר לפנות לטובת הקמת ארכיון חלק מביתן. במקביל יצאתי ללימודי ארכיונאות, כאשר רחל ברוידא ז"ל ארכיונאית כפר מנחם בזמנה, שימשה כמנטורית שלי. כיום הארכיון שוכן בבית ילדים לשעבר, אך בעתיד הוא מועמד לחזרה למערכת החינוך בקיבוץ.

מה החלק שאתה הכי אוהב בעבודה בארכיון?
כיום עם כל המיחשוב ואביזרי המדיה, היכולת להגיע לכל פיסת מידע בקליק וע"י כך הנגשת ההיסטוריה המקומית לכל אחד קטן וגדול. ההצלחה להנפיק לקיבוץ מסמך חשוב, החוסך עלות ו/או מחלץ את הקיבוץ מתביעה מסוימת.
אוהב את צימאון הידע של תושבי הקיבוץ וילדיו לגבי ההיסטוריה, אותו אני מספק במצגות בערבי תרבות (כשאפשר) ותמונות מחיי הקיבוץ בפייסבוק של הארכיון.

מה הכי מתסכל? 

חומרים שאני מודע שאינם עוד ברי השגה - תכתובות, דפי תרבות, חינוך וכו' שלא השכלתי לאוספם בזמן. אי הצלחה למצוא חומר מסוים הנדרש לקברניטי הקיבוץ.

עפר יוגב

האם אתה עובד לבד ? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון ? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
רוב השנים אני עובד לבד, למעט פה ושם עזרה מקומית מוותיקי הקיבוץ ומצעירי הקיבוץ ( גיוס מוסדניקים קראו להם פעם). חלק מהשנים עסקתי בקיבוץ בעבודה נוספת, עבודתי בארכיון היתה במעט ימים. בשלב מסוים שוקם ושומר מצפה גבולות, שהפך לאתר מורשת מקבל קהל, ואני ניהלתי אותו כ- 11 שנה. עובדה שעזרה לי ולארכיון. אחד הוותיקים - שמעון אלוני ז"ל, ליווה אותי שנים רבות בעצות, בפענוח תאריכים ושמות ובעזרה פיסית, בתמונות בעיקר. כיום יש לי עזרה מסוימת מחברת קיבוץ. בעשור האחרון עובד יותר בארכיון, ובשנה הבאה אני יוצא לגימלאות ועיסוקי המרכזי יהיה ארכיון. כמעט תמיד יש שיתוף פעולה עם מוסדות הקיבוץ, ועדות, מפעל, חינוך תרבות. הארכיון יזם דף שבועי ('דף לחבר' הכולל שיחות קיבוץ, הודעות ועדות, וכל מה שקרה בשבוע החולף), ממוספר לקיטלוג (גם מכורך לעיון מידי). בארכיון אני מחזיק את ערכת יום הזיכרון (תמונות חללים, חוברות וכו') ואת ערכת נפטרי הקיבוץ (תמונות, חוברות וכו'). בעבר היה שיתוף עם ארכיונים באזור. מספר חברים הפקידו מסמכים שונים, עבודות דוקטורט וכו'.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצה להציג ? איזה אוסף לקבל ? איזו משימה לסיים?
מבנה חדש וייעודי לארכיון (בהליכים מול הקיבוץ), מקום תצוגה לדוקומנטים מחיי הקיבוץ, והנגשת אוצרות הארכיון לציבור. סריקת מסמכים (מהעבר) הראויים להצגה לציבור, הנגשת סרטי הקיבוץ ועמדת מחשב לשימוש חופשי בתוכנה, לטובת סטודנטים וכותבי מאמרי היסטורי הפוקדים מידי שנה את הארכיון. לבסוף – פרטנר/ית לעבודה שוטפת איתי ולהחלפתי כשיגיע הרגע.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
שימרו על החומר הארכיוני – להוציא רק העתקים. לחטא את הנייר שנכנס. לא לפחד מתוכנת ארכיון ולהתמקצע בעבודה בכל דרך אפשרית.

האם אתה חבר איגוד?
חבר באיגוד

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק?
יותר פגישות וימי עיון באזורים פריפריאליים, הקמת ועדות אזוריות (כפי שהיה פעם באיגוד ארכיונאי הקיבוצים והמושבים), הכרזת חוק הארכיונאים גם על ישובים בדומה למוזיאונים, ערים ומועצות אזוריות.