שאלון למידע@ון - רחל משרתי, הספרייה הלאומית

28/11/2020
באיזה ארכיון את עובדת?
אני עובדת במחלקת הארכיונים של הספרייה הלאומית

כמה שנים?

17 שנה

איך הגעת למקצוע?
הגעתי לעבודה דרך חברה שעבדה בארכיון איינשטיין, שהיה אז חלק מהמחלקה. למדתי לעבוד עם ארכיונים תוך כדי עבודה ולמדתי בקורס יסודות. עודדו אותי ללכת ללמוד ברמה אקדמית, אבל בדיוק כשהחלטתי לצאת ללימודים, סגרו את בית הספר לספרנות באוניברסיטה העברית. הלכתי ללמוד תואר שני במידענות בבר אילן, ולקחתי את הקורסים בארכיונאות שלימדה ד"ר סילויה שנקולבסקי-קרול. בבר אילן, בין היתר, הכרתי את מיכל הנקין, שכבר הייתה פעילה באיגוד.
גם השתתפתי במחזור ב' של הקורס לארכיונאות ברמה של תואר שני בפתח תקווה. שם הכרתי את הדס, וגם ירשתי את גליה בתפקיד רכזת הקורס למחזורים הבאים (מסתבר שאין ארוחה בחינם:).

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון?
המגע הפיזי עם חומר היסטורי ומקורות ראשוניים, במיוחד מכתבים, והמפגש עם הסיפור האמיתי מאחורי הקלעים, בהקשר שלו ו"ההכרות" עם האנשים שהיו שם. בקצה השני, אני נהנית לחשוף חומר ארכיוני לקהל ולהראות את הרלוונטיות והחשיבות של העבודה שלנו לקהלים שונים ומגוונים.

מה הכי מתסכל?
שמחזירים תיק למקום הלא נכון, ושחומר ארכיוני של הספרייה פורסם בדפוס או באינטרנט ללא המטה דטה שלו (אחר כך יש פניות לראות את החומר ואי אפשר לדעת בדיוק באיזה חומר מדובר).

האם עובדת לבד? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
מכיוון שאני עובדת בספרייה, אני עובדת בצוות של אנשי המחלקה. הספרייה מכירה בארכיונים כחלק חשוב של האוספים שלה, ואנחנו עובדים עם מחלקת חינוך, דיגיטציה, מרכז המבקרים, צוות זכויות יוצרים, משרד יחסי ציבור וכו'. יש גם שיתופי פעולה עם העיתונות, ארכיונים אחרים וגורמים בארץ ובחו"ל.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?

לא הייתי קוראת לזה חלום מקצועי אבל הייתי רוצה לקבל את הארכיון של הרב לורד זאקס.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
להיות חבר/ה (פעיל/ה) באיגוד

רחל משרתי

באיזה תפקידים שימשת באיגוד?
חברה בוועדת השתלמויות מקצועיות, יו"ר ועדת יחסים בינלאומיים, חברת הנהלה פעמיים.

איזה פעילות שקידמת היתה לך חשובה במיוחד?
הפעילות החשובה במיוחד עבורי היא זאת שמרחיבה את האופקים והידע המקצועי של חברי האיגוד, כגון ימי עיון שארגנתי וכנסים שנתיים שהשתתפתי בארגונם, ריכוז הקורס לארכיונאות ברמה של תואר שני, השתתפות בארגון כנס INTERPARES , וארגון סדנת השימור שהתקיימה במשך שנים בספרייה הלאומית.

מה לדעתך הדגשים שהאיגוד צריך לתת בשנים הבאות?
Best practices והנחיות לארכיונאים בתחום רשומות דיגיטליות וטיפול בחומר דיגיטלי בארכיונים כמו אימיילים, מדיה חברתית וכו'.
שיתופי פעולה ויחסים מקצועיים עם ארכיונים ואיגודי ארכיונים בחו"ל. יש הרבה מה ללמוד מהם.

מה התוכניות שלך לעתיד בעולם הארכיונאות?
להמשיך לרשום ארכיונים, להמשיך להיות פעילה באיגוד ולהיות פעילה בצד השני של הדלפק, כמשתמשת מתמדת בחומר ארכיוני עבור הלימודים שלי.