הארכיון יוצא מגדרו - 2020

03/12/2020
בכנס השנתי של שנת 2020 הוענקו פרסים ותעודות הערכה לשבעה מיזמים שונים:

בפרס "ארכיון יוצא מגדרו" זכו השנה:
1.ארכיוני עמק חפר (גבעת חיים מאוחד, חיבת ציון, כפר ידידיה, מעברות, משמר השרון, כפר הרא"ה, כפר ויתקין, כפר חגלה, אביחיל, הדר-עם, נחל אלכסנדר, חבצלת השרון, בית יצחק שער-חפר, גבעת חיים איחוד, בת-חן, בחן, קיבוץ העוגן, חופית) על המיזם "זמן לספר"- מיזם משותף של 18 ארכיוני עמק חפר, בהובלת מרכז התיעוד של המועצה האזורית עמק חפר ובשיתוף מיזם TARASA. במיזם, הארכיונאים ראיינו את וותיקי היישובים במהלך תקופת 'הקורונה'. הסיפורים אשר נאספו בראיונות אלה, אוגדו לספר דיגיטלי אשר נשלח לתושבי המועצה ומשפחותיהם.

2.העמותה למחקר גנאלוגי בישראל על פעילותה "יצירת מאגרי מידע לעידוד המחקר הגנאלוגי בארץ ובעולם"- מיזם משותף עם ארכיון עיריית תל אביב-יפו, הארכיון לתולדות העם היהודי וארכיון המדינה ובשיתוף תלמידי תיכון מירושלים במסגרת "מחויבות אישית". כחלק משיתופי פעולה רבים בין העמותה לארכיונים רבים ושונים, בארץ ובעולם, הועלו רשימות בוחרים, רשימת תושבים, רישומי לידות, נישואין ופטירות, מפקדי אוכלוסין ועוד. פעילות העמותה מתבצעת על ידי מתנדבים כל זאת לטובת הנגשה נוחה לשימושו החופשי של הציבור הרחב.

בתעודות הערכה זכו השנה:
1. צוות ארכיון מכמורת על מיזם "הלוחשים לגלים" - שימור נושא הים המייחד את מושב מכמורת כמושב דייגים. שימור ותיעוד מייסדי בית הספר מבואות ים. שימור ותיעוד נושא ענף הדיג הספורט הימי. 

2. ארכיון יצחק נבון על הפעילות "הנצחת הנשיא יצחק נבון"- הנצחת הנשיא החמישי יצחק נבון דרך פעילות חינוכית מגוונת, שמטרתה להנגיש את מורשתו לתלמידי ישראל דרך פעילות חווייתית: משחקי קופסה, חדרי בריחה ופעילות קהילתית כמו צעדות ואירועים קהילתיים.

3. ארכיון קיבוץ כפר עזה על הפעילות "הקמת ארכיון דיגיטאלי"- סריקה של אוסף תצלומים, עלונים, סרטים מיום הקמת הקיבוץ המיזם נעשה בשיתוף מתנדבים וחברי הקיבוץ מאגר החומרים הועלה לרשת לטובת הציבור.

 4. מרכז המידע ההיסטוריה והמחקר מוזיאון משמר הגבול על פיתוח מערכת "קליאו", ניהול והנגשת ידע היסטורי טקטי-  מיזם פורץ דרך לאיסוף, ארגון והנגשה של חומרי הארכיון ההיסטוריים של יחידת "משמר הגבול". למיזם פותחה מערכת מיוחדת ברשת המחשבים הפנים משטרתית. זוהי המערכת הראשונה מסוגה במוזיאונים של משרד הביטחון.

 5. צוות "גנזך קידוש השם" על מיזם "פעילות בין דורית בין תלמידות לניצולות שואה"- במסגרת המיזם אימצו 250 תלמידות כיתות ז' כ- 80 ניצולות שואה. התלמידות נחשפו לסיפורן האישי. ודרך התיעוד למדו על החיי קהילות ישראל לפני השואה. בעזרת צוות הגנזך המיומן הונגש העושר הארכיוני המצוי בארכיון ומאגר עדויות הקיים גדל.על החתום חברי ועדת הפרס: 
אמירה שטרן, נוני ירון וענת שמעוני