שאלון למידע@ון - ד"ר לאה גילולה, הארכיון והמוזיאון לתיאטרון ע"ש ישראל גור

באיזה ארכיון את עובדת?
הארכיון והמוזיאון לתיאטרון ע"ש ישראל גור, ירושלים.
הארכיון שוכן באוניברסיטה העברית בירושלים.

כמה שנים?
במרס 2021 ימלאו ארבע שנים.

איך הגעת למקצוע ?
היכרותי עם ארכיון גור היא ארוכת שנים. בילדותי הכרתי את ישראל גור, מייסד הארכיון, בנעוריי עבדתי בחופשת הקיץ בארכיון, בעת לימודי באוניברסיטה, בכל התארים, נעזרתי בארכיון לכתיבת עבודות וכך גם במחקריי בהמשך.
אני היסטוריונית, תחום המחקר שלי הוא תולדות התיאטרון העברי והישראלי. עם פרסום קול קורא לניהול ארכיון גור חשבתי שהן היכרותי הקודמת הן תחום עיסוקי יסייע בניהול. ניגשתי למכרז והנה אני כאן היום.

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון ?
הפגישה עם המסמכים ההיסטוריים.

מה הכי מתסכל?
עבודת הניהול מרחיקה אותי מן הפגישה עם המסמכים ההיסטוריים ודורשת רדיפה אחר גיוס כספים ותרומות וטיפול בלתי פוסק בענייני הכספים ומילוי מסמכים לרשויות התומכות בארכיון.

לאה גילולה

האם את עובדת לבד? האם יש שיתופי פעולה מחוץ לארכיון? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר) 
בארכיון שני עובדים נוספים ומתנדבת אחת. הארכיון שואף לשיתופי פעולה והם מגוונים: עם חוגים באוניברסיטה העברית בירושלים, עם סגל אקדמי ומחקריהם, עם מוזיאונים (בהשאלת מסמכים ומוצגים), עם ארכיונים אחרים ועם אמנים.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?

שאיפתי הגדולה היא להשלים את הקטלוג הממוחשב של כל מסמכי הארכיון ולהעלותו לאתר החדש של הארכיון. הייתי רוצה מאוד למצוא דרך להרחבת שטח הארכיון כדי לאפשר קליטת אוספים רבים וגדולים, ללא הגבלה ודאגה למקום אחסון.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
אני מחכה ליום שהעבודה בארכיון תאפשר לי ללמוד את קורס יסודות הארכיונאות. מרגישה עדיין חדשה מאוד בתחום. אינני יכולה לייעץ עדיין. אני זאת שלומדת כל הזמן, שואלת ושמחה לכל עצה וטיפ מארכיונאים מנוסים.

האם את חברת איגוד?
כן

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק?
אני משתאה ונדהמת בכל פעם מחדש מן האתר העשיר והמקצועי של האיגוד, ומימי העיון וההשתלמות המאורגנים למופת המעשירים בידע ובעצות טובות. אני נעזרת באתר ולומדת מן ההתכתבות הענפה בפורום.
אנא המשיכו בדרככם ובעבודתכם המצוינת! היא לעזר רב!