שאלון למידע@ון - מיה קסטרו, ארכיון קיבוץ נען

באיזה ארכיון את עובדת?
ארכיון קיבוץ נען

כמה שנים?

התחלתי לעבוד בארכיון בסוף 2017.

איך הגעת למקצוע?

בהכשרתי אני עורכת לשון. עבדתי בעריכת לשון כעצמאית, וב-2017, במהלך חופשת לידה, הציעו לי להירשם ללימודי ארכיונאות ולהחליף את הארכיונאית שעמדה לצאת לפנסיה.

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון?

אני חובבת חידות ותעלומות ונהנית לבלוש ולנסות לפתור את החידות. אני אוהבת לחפש ולמצוא, את חדוות הגילוי. גם בעזרה לאנשים שפונים (פרטיים או בעלי תפקיד בקיבוץ) וגם בעבודה השוטפת שלי. כמו למשל גילוי של תמונות שממחישות אירוע שתואר בהרחבה בעלון. פעם הרי היו כותבים בעלון הכול, ובפירוט. אז מצד אחד יש טקסטים ותיאורים חיים ועשירים, ומצד אחר – תמונות שהן "אילמות", והאפשרות הזאת לחבר בין הדברים מרגשת. החיבור בין החלקים השונים של הפאזל מאפשר גם לספר סיפור, להעביר את זה הלאה.

מה הכי מתסכל?
שאני לא מספיקה לעשות את כל הדברים שהייתי רוצה.

האם את עובדת לבד? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון?

איתי בארכיון עובדים גם שלושה פנסיונרים (בהתנדבות). קיים שיתוף פעולה עם גורמים בקיבוץ – עם ההנהלה, עם רכזת התרבות ועם מערכת העיתון שהתחדש לאחרונה, ואני חלק מהצוות שלו, גם כנציגת הארכיון וגם כעורכת לשון... אני עומדת בקשר עם ארכיונים אחרים, להתייעצות מקצועית, ארכיונים שיש להם נגיעה להיסטוריה של נען, כמו בית הפלמ"ח וארכיון יד טבנקין, וארכיונים שהופקדו בהם אוספים של חברי נען, כמו ארכיון ישראלי לסרטים בסינמטק ירושלים וארכיון הצליל בספרייה הלאומית.

מיה קסטרו

מה החלום המקצועי שלך – מה תרצי להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?
בארכיון שמור אוסף תשלילים של אריה פק, שהיה גרפיקאי, צלם ומתכנן היישוב. פק עלה לארץ ב-1932, היישר לנען. הייתה לו מצלמה, והוא צילם ותיעד את נען מיד עם בואו (שנתיים לאחר העלייה על הקרקע) ועד שנות השמונים. מדובר באלפי סרטי צילום, רבבות תמונות. הדבר היפה הוא שסרטי הצילום מסודרים לפי סדר השנים, בסדר מופתי, והמשימה שהצבתי לי היא לסרוק את כולם. נדב מן מביתמונה סרק לפני כמה שנים חלק מהאוסף, ועכשיו אנחנו סורקים בעצמנו בארכיון.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
קטונתי

האם את חברת איגוד?
בוודאי

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק?
מודה על מה שיש