סיור הנהלת האיגוד לארכיונים בעוטף עזה - 24.6.21

חברי הנהלת האיגוד ופעיליה ערכו ביום חמישי 24.6.21 סיור באזור עוטף עזה להפגנת סולידריות עם ארכיונאי האזור ולהיכרות עם הסוגיות המקצועיות המעסיקות אותם בימים הקשים שעברו עליהן/ם.

הסיור התחיל בקיבוץ זיקים בסקירה היסטורית של תולדות הקיבוץ והיכרות עם ההתנהלות המיוחדת של הקהילה בתקופות מלחמה עקב מיקומו הגיאוגרפי המיוחד של הקיבוץ הצופה על עזה והיושב בסמוך לחוף הים שלה. המפגש נערך ב"בית עלמי" המשופץ ומשוחזר למופת שחברי זיקים מקווים כי בעתיד יוכל לארח בו מפגשי שכנים ודיאלוג לכשיגיע השלום.

סיור לדרום 24.6.21


לאחר מכן, ביקרנו בארכיון הקיבוץ בו למדנו על הדרך בה מתמודד הצוות הקטן עם ניהול ארכיון ביישוב תחת אש, אתגרי התיעוד של תקופות החירום והתקשורת היישובית בערוצי הקשר השונים במיוחד, הצרכים הנובעים מכך כגון מיגון וגיבוי חומרים בעלי ערך ועל התוכניות המקצועיות להמשך הכוללות גם הקמת תצוגה מוזיאלית שתכלול גם את חלקי הטילים שנפלו בשטח היישוב.

סיור לדרום 24.6.21

הביקור והסיור בזיקים אורגנו והונחו בכישרון ויעילות על ידי סליה פלדשטיין, ארכיונאית הקיבוץ, ותרמו לו גם פרופ' אלי צור (יד יערי), חבר זיקים ומנהל הקהילה דניטו.

מזיקים המשכנו לשער הנגב לפגישה עם ארכיונאים וארכיונאיות משלוש מועצות אזוריות: שער הנגב, שדות נגב ואשכול. כ-15 חברים וחברות למקצוע נענו להזמנתו של עידן ברלב הארכיונאי של שער הנגב להשתתף במפגש המקצועי, לשמוע ולהשמיע אודות אתגרי התקופה איתם הם מתמודדים בעבודתם באזור עוטף עזה.
המשתתפים במפגש:
בתיה קדם – אור הנר,  עידן ברלב – שער הנגב וקיבוץ ארז ,אוגניה שקולניק, עליזה בנדקובסקי - ברור חיל,  יורם גלעד – גבים,  עדי שי - כפר עזה,  אליהו לוין – מפלסים,  דרורה כהן, ישראל דה בנדטי, רות אסיסקוביץ' - רוחמה,  עדנה יהודה- מועצה אזורית שדות נגב,  יואב רון – משואות יצחק,  דני ברזילי, ורה טל – מגן (מ.א. אשכול),  עופר יוגב – גבולות (אשכול)

סיור לדרום 24.6.21

את המפגש פתחה מנכ"לית המועצה לילך שיינגורטן שבירכה על המפגש וסיפרה על התוכניות השאפתניות של המועצה להשקעה בחיזוק, חידוש והנגשה של ארכיון המועצה וארכיוני היישובים בשלוש השנים הקרובות. לאחר סבב היכרות קצר התפתח דיאלוג פורה ומרתק הן על ההתמודדות האישית והמקצועית בימי המלחמה האחרונה ("לא הפסקנו לעבוד. האנשים היחידים בשבילים היו ארכיונאים!") והן על סוגיות מקצועיות שבחלקן מייחדות את האזור ובחלקן מוכרות לכולנו. הובעה בקשה לחידוש ההשתלמויות האזוריות הפיזיות כפי שהתקיימו בשער הנגב בעבר ולהתמקדות בנושאי דיגיטציה בהם רבים מרגישים שהם חסרים את הכלים וההדרכה הנדרשים.

המשתתפים מקרב תושבי האזור הביעו את הערכתם ל"ירידה לדרום" של נציגי האיגוד, אירוע שלא זכור להם מהעבר, וכולנו הבענו תקווה להיפגש שוב באזור, הפעם בימים שקטים.