הארכיונאי הישראלי - סיכום אפריל-יוני 2021

מאיה אשכנזי, מנהלת ארכיון קיבוץ אפיקים (וחברת הנהלת האיגוד) פנתה לפורום עם דילמה שדומה שנוגעת כמעט לכל ארכיונאי במהלך עבודתו:
איך מטפלים בכל הפניות המורכבות שמגיעות לארכיון, פניות מגופים חיצונים, שמציאת המידע כרוכה בחיפוש מורכב וזמן רב - האם נכון או ראוי לעשות סדרי עדיפויות, או חלילה לא לטפל בכל הפניות?
לדיון בפורום - קישור

שמירה וטיפול בכרזות
הדס אביבי, מנהלת ארכיון רחובות, ביקשה עצות מקצועיות לטיפול נכון בכרזות.
לדיון בפורום - קישור

דיון (שעולה כל פעם) לגבי הנחיצות בחתימה על גבי מסמכי ארכיון לצורכי בטחון
בתאריך 27 במאי פרסמה זהר אלופי כתבה מתוכניתם של מוטי גילת ותמר אלמוג, המשודרת ברשת ב'. דיון מרתק על מכתב שהוצא מארכיון מכון ז'בוטינסקי ומוצע למכירה פומבית. המכון הגיש תביעה משפטית נגד המכירה.
זהר מציינת כי הדבר החשוב שנאמר על ידי עורך הדין של המכון הוא - שעל המכתב הייתה חותמת שהוכיחה שהוא נלקח מהם. זהר מצביעה על הוויכוח הקיים לגבי החתמת חומר ארכיוני בחותמת הארכיון.
אבל, הנה ההוכחה כמה חשוב להחתים את החומר הארכיוני.
תודה לזהר!
לדיון המלא בפורום - קישור


חוק חופש המידע
בתאריך 20 במאי שאלה אורה אוחנה מנהלת ארכיון מרכז קטיף שאלה בעניין חוק חופש המידע.
להלן תשובתו של יעקב לזוביק, שהיה גנז המדינה.
"חוק חופש המידע מחריג בצורה מפורשת את כל מה שהופקד בארכיון המדינה, שעליו חל חוק הארכיונים ותקנותיו. אולם תקנות העיון שמחייבות את ארכיון המדינה ושלוחותיו איננו חל על ארכיונים ציבוריים. בנושא זה קיימת חוות דעת משפטית מפורשת של יועמ"ש הארכיון, בתשובה לשאלה של דודו אמיתי משנת 2018.
חוק חופש המידע מגדיר את תחולתו על "מוסדות מדינה". ארכיונים ציבוריים אינם "מוסדות מדינה".
לפיכך, הארכיונים אינם פטורים מהוראות חוק חופש המידע מתוקף היותם ארכיונים, כי ההחרגה חלה רק על ארכיון המדינה ושלוחותיו. מצד שני, הם כנראה לא כפופים להוראות חוק חופש המידע כיוון שאינם מוסדות מדינה.
יש אפיק בדיקה שלישי, והוא מה שנקרא "רוח החקיקה". חוק חופש המידע מחריג בצורה מפורשת את גופי הביטחון למשל, אבל יש פסיקה שקובעת שעל אף ההחרגה, יש מקרים שמן הראוי שגופי הביטחון בכל זאת ינהגו כאילו חוק חופש המידע כן חל עליהם. לעניין בחינת ערוץ זה, צריך למצוא משפטנים הבקיאים בנושאי חופש המידע ופרשנותו על-ידי בתי המשפט."

ביום העיון הקרוב של האיגוד תינתן הרצאה על ההשקה/התנגשות בין חוק חופש המידע לחוק הארכיונים.
תודה ללביא שי, ולכל צוות הועדה להשתלמות מקצועית
לדיון המלא בפורום - קישור

קריאת מגילת העצמאות בחג העצמאות
אסתר אלכסנדר מארכיון ממעלה גלבוע סיפרה על מנהג הנהוג בקיבוץ מעלה גלבוע: בעקבות יוזמה ארצית הם קראו את מגילת העצמאות בסוף תפילת שחרית.
בתגובות בדיון אפשר למצוא דוגמאות מיישובים נוספים.
לדיון המלא בפורום - קישור

אחסון חומר דיגיטלי – חיסכון בנייר

שאלה שהעלה מאיר מירב מארכיון קיבוץ נחשונים.
לאור ריבוי החומר הדיגיטלי לאחסון במקום הכתוב, שואל מאיר את הארכיונאים שכבר משמרים חומר כדיגיטלי: "האם אתם גם מדפיסים ושומרים או רק שומרים את הקבצים הדיגיטלים במקומם לפי הנוהג ומונעים ייצור נייר וכריתת עצי האמזונאס ופגיעה באקלים כדור הארץ. "
תשובה של יעקוב לזוביק גנז המדינה לשעבר: "בארכיון המדינה לא מדפיסים תיעוד שנולד דיגיטלי."
תשובתה של זהר אלופי: "בעולם נהוג להדפיס חומר ארכיוני דיגיטלי שיש לו ערך לשמירה לצמיתות וגם לשמירת זכויות הכלל והפרט מאחר ולא ידוע כמה זמן ישמר החומר הארכיוני במתכונתו הדיגיטלית. בנוסף לכך שהוא עלול להיות טרף לפצחנים למיניהם. כמובן שיש לבחור בזהירות את אותן הרשומות שתודפסנה."
לדיון המלא בפורום - קישור

סיכמה וכתבה - נוני ירון