הוועדה להיבטים משפטיים

14/12/2021
חברי.ות האיגוד שלום רב, 
בהמשך לימי העיון, ליוזמות המקוונות שערכנו ולעניין הרב בנושא החלטנו להקים ועדה שעיסוקה יהיה היבטים משפטיים בארכיונים.
כולנו מתמודדים עם סוגיות משפטיות לא פשוטות, ופעמים רבות אנו נותרים ללא מענה, וללא יד מכוונת. אולם פעמים רבות, הבעיות בהן אנו נתקלים כבודדים דומות מאוד זו לזו: מתי פג תוקף זכויות היוצרים, מה טיבה של זכות הקניין בארכיון, מי הבעלים של אוסף כשאין הסכם מסודר וכדומה. 
לא נצליח לפתור את כל הסוגיות שעל הפרק, אולם אנו שואפים להתחיל ולהתמודד עימן באופן מסודר, ולתת מענה לנושאים המשפטיים הבוערים והעקרוניים המעסיקים את רובנו.

לפיכך בכוונתנו:
1. לייצר מאגר של שאלות ותשובות תכופות (FREQUENTLY ASKED QUESTIONS) בנושאים משפטיים, שבו נענה על שאלות עקרוניות וכלליות הרלוונטיות לעיסוק המשפטי בארכיונים. המונחים והשו"תים יהיו נגישים באתר האיגוד לכל דורש ותוכלו להשתמש בהם בכל הזדמנות.
2. להקים ועדה מייעצת של מומחים בעלי השכלה או ידע רב בנושאים ארכיוניים-משפטיים. אלו יסייעו לנו במענה על השאלות שתשאלנה, ובדיוק של המונחים המשפטיים (היועצים ואנחנו לא נוכל לפתור כל שאלה ספציפית של כל חבר/ת איגוד! בנושא המשפטי).
3. ליזום מפגשים וימי עיון שיוקדשו, כולם או חלקם לדיון ולליבון סוגיות משפטיות בארכיונים, ולהיכרות מעמיקה יותר של עם העולם החוקי והמשפטי הרלוונטי, בארץ ובחו"ל. 

ולחלק המעשי:
נודה אם תשלחו לנו לדוא"ל LegalAspects.aia@gmail.com שאלות עקרוניות מן הספירה המשפטית, המעסיקות אתכם, ואשר תרצו לקבל עליהן מענה. נסו להתייחס לסוגיות שעשויות לעניין ציבור רחב ככל האפשר של ארכיונאים/ות.

בכבוד רב ובהערכה, 
הוועדה להיבטים משפטיים
חברי הוועדה:
דודו אמיתי, יד יערי, יו"ר האיגוד 
סיגל ארז-אריה, ארכיון יד-ושם 
לביא שי, יד יצחק בן-צבי 
עו"ד יעל כץ מסטבאום 
סימון שלייכטר, הארכיון הציוני
לריסה שניטקינד, ארכיון עיריית תל-אביב-יפו (יו"ר)

לפניכם קישורים רלוונטיים: