הארכיונאי הישראלי - סיכום אוקטובר-דצמבר 2021

30/12/2021
מה קרה בפורום ב-3 חודשים אחרונים של שנת 2021?

אחד הנושאים המדוברים והמבוקשים הוא ענייני דיגיטציה של חומרים ואיזה תוכנה ייעודית מומלצת לעבודה בארכיון.
דינה גולדשמיט מנהלת הארכיון והספרייה של ירושלים. המרכז לחקר יהדות הולנד בקשה עזרה ומידע לצורך דיגיטציה של גיליונות הביטאון של בית האבות ההולנדי.

וכמובן שהיו גם חיפושים מעניינים נוספים. למשל:
גליה דובידזון מארכיון ההיסטורי של פתח תקוה חיפשה מידע אודות שרה מלכין, וקיבלה עזרה בפורום! קישור לדיון בפורום

פנייה של חנן כהן שיזם את פרויקט שימור תולדות הדיגיטל הישראלי. במסגרת המיזם נסרקים ספרי הדרכה בנושאי מחשב שונים. הספרים בעלי מאות עמודים וחלקם חופפים להוצאות שונות ומהדורות שונות של אותו ספר. המידע בספרי הדרכה אלו גדול מאוד לצורכי הפעלה של התוכנות השונות למרות שיתכן שהן כבר לא עדכניות וקיימות.
סריקה של הכריכה או דף הפתיחה לא תיתן את המענה למקרה שיהיה צורך להפעיל אחת מהן.
קישור לדיון בפורום

אסתר אלכסנדר ממעלה גלבוע ביקשה מידע אודות אבני גבול שהוצבו בגבול ישראל וירדן. מתי הוצבו מה היה המרחק בין אבן לאבן.
זיו רכלבסקי מארכיון גבעת עדה הציע לפנות למרכז המיפוי של ישראל – מרכז שרות לקוחות.

היידי עפרון קיבלה פנייה לבקשת מידע למחקר העוסק בהשפעות הפרטת הקיבוץ, ותהתה מה עושים אחרים עם פנייה כזו.
להלן העתק של הפניה:
שמי שחר ואני עוזר מחקר של פרופ' ויקטור לביא מהאוניברסיטה העברית.
אני פונה אליך במסגרת מחקר משותף של פרופ' לביא ושל פרופסור רן אברמיצקי מאוניברסיטת סטנפורד העוסק בהשפעות הפרטת הקיבוצים. אשמח לעזרתך בקבלת מידע טכני לגבי תהליך ההפרטה.
במחקר אנו משווים קיבוצים שהופרטו בשנים שונות ובהם בודקים את השינויים בין תקופות בטרם ההפרטה אל מול תקופות לאחריה. בחלק הנוכחי אנחנו מעוניינים לבדוק בצורה דומה את ההשפעה של נקודות שונות בתהליך - תחילת הדיונים, ההצבעות וההפרטה בפועל, זאת מתוך הנחה שהשינוי הדרגתי ואינו מתרחש לפתע בתאריך הביצוע.

זהר אלופי מנהלת ארכיון העיר חיפה לשעבר הביאה לידיעתינו כי ישנה אפשרות ליצור חותמת מים שקופה שלא מפריעה לצפות בתצלום. מציעה כי ארכיונים יאמצו דרך זו כדי לשמור על זכויות שלהם. בעקבות הצעתה של זהר, התפתח דיון בפורום איך נכון לנהוג.

דיון שהעלתה הילה אברהם מנהלת תכנית הדיגיטציה, שימור והנגשה של ארכיון הסרטים בנושא מאבק המתמחים (הרופאים) בראי הארכיון. היא מפנה אותנו לארכיון העשיר של הסינמטק לסרטון משנת 1966 הקשור למאבק הרופאים - קישור לסרטון

פנייה של פנינה דגן, ארכיון מכון וינגייט בעניין מערכות לגילוי אש ועשן בארכיון, הובילה לתשובות ומידע רבה, ונועה מקמנוס משמרת נייר אף שלחה מסמך ובו פירוט ומידע לגבי יתרונות וחסרונות לשיטות השונות.
קישור לדיון בפורום