שאלון למידע@ון - ד"ר שולי לינדר ירקוני, ארכיון חיפה

באיזה ארכיון את עובדת?
ארכיון העיר חיפה

כמה שנים?
משנת 2018

איך הגעת למקצוע?
לארכיונאות הגעתי אחרי שכבר הייתי 'עכבר ארכיונים' מנוסה מאוד. במהלך כתיבת הדוקטורט ביקרתי בארכיונים רבים בארץ ונשביתי בקסם. אחרי תואר במידענות ועבודה בבניית מאגרי מידע היסטוריים, תיעוד ותחקירים, הבנתי שאני רוצה לעבוד בתחום. בשנת 2018 נפתחה לי הדלת בארכיון העיר חיפה ומאז הכל היסטוריה.

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון?
אני אוהבת לאסוף ארכיונים חדשים לטובת הארכיון העירוני. אלה יכולים להיות מכתבים או מסמכים, אוספי תצלומים ואפילו ציורים. אני אוהבת את המפגש עם האנשים שמספרים על ההיסטוריה שלהם, של הארגון או הגוף אותו הם מייצגים. תהליך השכנוע והמשא ומתן על העברת האוסף יכול להיות קשה רגשית עבור חלק מהאנשים אבל התוצאה בדרך כלל משמחת, בייחוד אם אני מצליחה למצוא חוקר שגם יכתוב או יסקר את הזיכרון המשפחתי. חלק אחר מהעבודה הוא לייצר שיתופי פעולה בין הארכיון עם פרויקטים או ארגונים ומוסדות שונים. אלה יכולים להיות מפגשים בארכיון עצמו, השתתפות בתערוכות, בפרויקטים עירוניים אמנותיים, סיורים בעיר ואפילו בהאקטון של אוניברסיטת חיפה. המטרה היא תמיד להוציא את הארכיון מגדרו - להראות את האוצרות שיש בארכיון וכך לחבר קהל חדש אל העיר ומורשתה.

מה הכי מתסכל?
התסכול העיקרי הוא על מעמדו של הארכיון בציבור ובעירייה עצמה. ההתייחסות אלינו הרבה פעמים היא כאל 'ספק חומרים' לפרויקטים כאלה ואחרים. מוועדת השמות העירונית ועד לתערוכה נהדרת במוזיאון, ובכל זאת אנחנו לא מקבלים את התנאים ואת המשאבים הנחוצים. בנוסף, ארכיון העיר ממוקם במקום הכי היסטורי בעיר. ליד המושבה הגרמנית, ליד העיר התחתית הערבית, בחזון שלנו בניין הארכיון היה צריך להיות שער הכניסה של העיר. אולי זה עוד יקרה בעתיד, כשנעבור למקום חדש ...

האם עובדת לבד? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
בארכיון העיר חיפה אנחנו צוות נשי ברובו ומקצועי במיוחד. היתרון של עבודת צוות ברור. יש גיבוי ותמיכה לכל מהלך, יש עם מי להתייעץ ואפשרות להחליף דעה. מתנדבי הארכיון יקרים במיוחד לליבנו. הם חלק מהותי בארכיון. חלקם דוברי שפות זרות, חלקם בעלי מיומנויות מיוחדות וקשרים, ולכן אנחנו תמיד שמחות על הימים שהם נמצאים פיסית בארכיון. בנוסף, הקשר איתם לא ניתק אפילו אם עברו לעיר אחרת או שהם בחו"ל ואנו נזקקות להם. גם רשתות החברים מסביב לנו חשובות במיוחד, אם אלה מורי דרך, עמותות היסטוריות מקומיות וכו'.
ארכיון עירוני אמור לשקף את כלל ההוויה העירונית. החומרים ההיסטוריים החשובים והיפים ביותר נמצאים אצלנו, ולכן אנחנו מקבלים בברכה כל שיתוף פעולה. זה יכול להיות סקר שימור, תיק תיעוד, תערוכה או סיור של מורה דרך מזדמן. כל מפגש עם קהל מניב בסופו של דבר הבנה טובה יותר של הציבור למהותו של הארכיון ולפעמים גם אוסף חדש שמגיע אלינו.

שולי ירקוני

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?

יש כל כך הרבה .... אבל אולי החשוב ביותר הוא ליצור את רשת הארכיונים החיפאית. בחיפה יש מספר לא מבוטל של ארכיונים של מוסדות וארגונים שונים. החלום הוא ליצור שיתופי פעולה איתם שבסופו של דבר יהיו מועילים לכולם. למשל להנגיש את הקטלוגים של חלק מהארכיונים הקטנים יותר דרך אתר ארכיון העיר, לאפשר חיפוש דרך אתר ארכיון העיר בקטלוגים של ארכיונים אחרים וכו'.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
קהילת הארכיונאים היא קהילה תומכת ומפרגנת. תמיד אפשר להתייעץ בסוגיות שונות עם ארכיונאים מנוסים וותיקים. יחד עם זאת, תהליך הלמידה לא נפסק אף פעם. כמו בכל מקצוע, ובייחוד במקצוע היברידי כמו שלנו, יש תמיד מקום ללמידה עצמאית ולמידת עמיתים שיספרו על פרקטיקות מקצועיות ויעשירו את הקהילה. לכן, יוחזר קפה שישי לאלתר!

האם את חברת איגוד? 
ברור!

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק?
אני רוצה צוות יחסי ציבור שלם, שדולה בכנסת אם צריך, אפילו שלטי חוצות לצורך האיגוד. כרגע קולם ומעמדם של הארכיונאים אינו נשמע למרות המקצועיות והצורך בארכיונאים. כרגע אנחנו בתחתית שרשרת המזון מבחינת ההכרה, הפרסטיז'ה והמשכורות. איגוד חזק ובעל נוכחות ציבורית יכול להעלות את קרנו של המקצוע והעוסקים בו.