שאלון למידע@ון - ריקי דאדון, ארכיון קק"ל

באיזה ארכיון את עובדת?
ארכיון קרן קימת לישראל.

כמה שנים ?

29 שנים, שמתוכן עשר שנים מנהלת הארכיון.

איך הגעת למקצוע?
למקצוע הארכיונאות הגעתי במקרה, חיפשו עובד עם ידע במחשבים על מנת למחשב את הארכיון. הגעתי לקק"ל ונחשפתי לעשיה של ארגון מרהיב שפותח "עולם ומלואו".
התוודעתי לפועלה החשוב של קק"ל שבא לידי ביטוי בנטיעת עצים, הקמת מאגרים, פארקים ויערות, פיתוח יישובים וחינוך סביבתי. אלמלא עשייה זו של הקרן הקיימת, ספק אם גוף אחר היה מוציא אותה אל הפועל.
כמו כן נחשפתי לסיפורי תרומות ותורמים מרגשים ומעניינים.
כל אלו גרמו לי להתאהב בארכיון ובמקצוע.
במהלך שנות עבודתי הרחבתי את ידיעותיי בלימודי תעודה בארכיונאות ומשם המשכתי ללימודים לתואר ראשון ושני. עד היום אני משתתפת בהשתלמויות שונות בתחום הארכיונאות והמידענות, מתוך סקרנות ורצון להרחיב ידיעותיי.

מה החלק שאת הכי אוהבת בעבודה בארכיון?
אני אוהבת מאוד את עבודת הארכיון על כל היבטיה השונים והמגוונים.
זו עבודה מעניינת שמאפשרת חשיפה לפעילות הארגון בתחומיו הרבים.
דרך הבקשות הרבות שמגיעות לארכיון ניתן לחקור ובאמצעותן להגיע לסיפורים מיוחדים והתכתבויות מרתקות. קק"ל היא ארגון ותיק מאוד (120 שנה), והחומרים ששמורים בארכיון מאגדים היסטוריה רחבה השזורה בחיי העם היהודי, ארץ ישראל והמדינה שבדרך, בייחוד כאשר אלו מגיעים ממקורות ראשונים.

אנקדוטה משעשעת: ברבות השנים הפכתי להיות כל כך מזוהה במסדרונות קק"ל עם הארכיון, עד שבכל מפגש אקראי איתי במשרדים השונים עם עובדי המחלקות, מזכיר להם שהם צריכים משהו מארכיון או צריכים להעביר משהו לארכיון ובעיניי בזו הדרך השגתי את המטרה.

ריקי דאדון

מה הכי מתסכל?
תחלופה של בעלי תפקידים בארגון בעקבות פרישת עובדים /ריענון של עובדים בעמדות מפתח שגרמו להאטה ולביטול פרויקטים.

האם עובדת לבד? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון?
בצוות הארכיון בנוסף אליי ישנם שישה עובדים קבועים ומתנדב זמני או בני עובדים במסגרת פרויקט לפני גיוס.
ארכיון קק"ל משתף פעולה עם כל מחלקות הארגון הן ברמה של קבלת חומרים מהיחידות השונות באופן פיזי והן מסמכים דיגיטליים. בנוסף, ישנו שיתוף פעולה עם מפעילי אתר האינטרנט של קק"ל, ביצירת פינה ארכיונית בשם "ישן אך מרתק", בה מעלים תכנים לפי נושאים אקטואליים. כמו כן, מתקיים שיתוף פעולה עם ארכיון הציוני שמשתייך למוסדות הלאומיים.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצי להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?
חלומות לפעמים מתגשמים... כשהתמניתי להיות מנהלת הארכיון הצבתי בפני מספר מטרות עיקריות:
1. לרכז את כל האוספים המפוזרים של קק"ל למקום אחד, והיום זה קורה. בעקבות כך נוצר תפקיד חדש למנהל תחום ארכיונים בקק"ל. 
2. במרוצת השנים התעורר בי רצון להקים תערוכה שתספר את סיפור קק"ל מנקודת המבט של ארכיונאי. אני שמחה לציין שתערוכה שכזו נמצאת בשלבי תכנון.
3. מאחר שקק"ל היא גם מוציאה לאור או משתפת פעולה בהוצאה לאור של פרסומים שונים, ביניהם ספרים, חוברות ומוצגים שונים, וכן בשל היותם של פריטים אלו מפוזרים במשרדים רבים, לא היה ברור וידוע היכן נמצא כל פריט ופריט. במהלך השנים אספנו ובמקביל הועברו לארכיון פריטים רבים, לכן ראיתי לנכון לבנות פרויקט סריקה של הפריטים, הכולל את סריקת הכותרות ותוכן העניינים עבור עובדי קק"ל. החל משנה זו אני מקווה שהספרים והמוצגים יונגשו דרך הפורטל הפנימי לעובדי קק"ל.
4. מינוף הארכיון מבחינת מחשוב – כולל פרויקט סריקת תיקי קק"ל משנים קודמות ושיפור ממשק הארכיון מול מחלקות ואגפים בנוגע לפיתוח תוכנות ייעודיות. חשוב שמסמכים מהמחשב, שכיום ברובם אינם מודפסים, לא "יישכחו מאחור" במיילים ובמחשבים האישיים, ויועברו לארכיון.

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
לדעתי ברגע שאוהבים ונהנים ממה שעושים זו כבר התחלה, יחד עם זאת חשוב להיות בעל השכלה רחבה ככל שניתן בתהליכים היסטוריים, כולל התעדכנות והכרת החדש במה שמתרחש במקומות בהם אנו עובדים ובכלל מסביב.
תמיד יש לחשוב איך משפרים, איך מקדמים ואיך מביאים את הארכיון לעידן שלנו.

האם את חברת איגוד?

כן

מה היית רוצה לשפר באיגוד?
זה לא מובן מאליו שלארכיונאי יש כתובת לפנות להתייעץ ולהתעדכן, ועל כך תודה.
מייחלת להמשך כנסים וימי עיון מקצועיים עם נושאים עכשוויים.