קורס ניהול רשומות וארכיון ברשויות המקומיות

זו השנה השנייה בה נפתח קורס ניהול רשומות וארכיונים של רשויות. הקורס הינו פרי של שיתוף פעולה של מרכז השלטון המקומי והאיגוד הישראלי לארכיונאות ולמידע.

הקורס מועבר באמצעות זום וכולל סיור אחד לסיכום הקורס.

מטרת הקורס להכשיר, להעשיר ולרענן עובדי ארכיון ומגנזות ברשויות מקומיות ואף לחשוף תחום זה לעובדי רשויות שיש להם בתפקידם נגיעה לנושא כמו מזכירי רשויות, מבקרי רשויות, עובדי מחלקת הנדסה המנהלים ארכיון נפרד ועוד ותוך כדי גם ליצור קבוצת עמיתים למקצוע.

בשנה זו, מגוון הנרשמים היה מפתיע ומצביע על חשיבותה של השתלמות כזו. מנעד הנרשמים חלש על מגזרים שונים: עשרים ואחת משתתפים מרשויות מקומיות, מועצות דתיות, ארכיונים של המרחב הכפרי, עובדי רשויות מהמגזר הדרוזי והערבי, בעלי תפקידים במחלקות שונות, מנכ"לי ומבקרי רשויות, בעלי ותק וניסיון בעבודת ארכיון וכאלו חדשים לגמרי, צעירים ומבוגרים, מתנדבים ועובדים.

המרצים בקורס: לירון גורפינקל - מנהלת ארכיון זכרון יעקב, לריסה שניטקינד - מנהלת ארכיון העיר תל אביב יפו, גלית שאול -מנהלת בית ראשונים הרצליה, גליה דובידזון -מנהלת ארכיון לתולדות פתח תקוה, הדס אביבי- מנהלת ארכיון העיר רחובות, מיכל הנקין -יו"ר האיגוד ומנהלת ארכיון העיר חיפה לשעבר, אילן ברק- מנכ"ל קומפקטוס מערכות אחסון, נוני ירון- ארכיונאית - אוצרת אוספים מיוחדים, גמלאית ארכיון לתולדות פתח תקווה , תמר פיליפ – מנהלת ארכיון העיר חיפה, רחל ריינשטיין – מנהלת ארכיון העיר רעננה.

כולם השאירו את המשתתפים עם תובנות ועצות, חלקו עימם ידע רב ונסיון, ולא פחות חשוב, פתחו ערוץ תקשורת לשאלות מקצועיות בהמשך בינם לבין המשתתפים, דבר שאינו מובן מאליו כלל וכלל.
סוכם עם תום ההשתלמות נקיים מפגש נוסף עבור שאלות ותשובות שהמרצים לא הצליחו להגיע אליהן והן חשובות ומהותיות למשתתפים. שאלות בעקבות החומר הנלמד וכאלו העולות מהשטח בעבודה השוטפת. הוספתו של מפגש מעין זה מצביעה על רצון של עובדים במערכות השונות להשתלם, להתייעל ולעבוד נכון לפי חוקי מקצוע הארכיונאות.

אז מה היה לנו:
פתחנו במבוא כללי של הכרות עם ארכיון של רשות,
נחשפנו לחוקים הכרוכים בעבודת הארכיון,
העמקנו בנושא ניהול רשומות והערכתן והכרנו את הקשר בין מנהל הרשומות ויחידות הרשות,
הרחבנו בתחום ההיבטים הפיזיים של מקום העבודה, חומרי העבודה והפעילות הכרוכה בעבודה,
למדנו איך לטפל בחומר הארכיוני ולהבדיל בין החומרים השגרתיים ואוספים המיוחדים, הכרנו מיזמי תיעוד והנגשת חומר שונים, ביקרנו וירטואלית ופיזית בארכיון שהוא גם מוזיאון ומוזיאון שהוא ארכיון והסקנו שארכיון היסטורי - תיעודי וארכיון רשותי הולכים הרבה פעמים יחד,
הפנמנו שכדי לנהל ולקדם ארכיון כדאי שיהיו לך קשרים במקומות הנכונים ובמחלקות הנכונות,
התוודענו לתחום הגנאולוגי ולנוכחותו ברשומות הארכיון,
נחשפנו לחשיבות הצירוף ארכיון ורשתות חברתיות,
קבלנו עצות ותובנות לניהול העבודה שלנו, ההון האנושי והמשאבים שברשותנו
וסגרנו בהדגמת כל החומר הנלמד בארכיון רשותי ותיק.
ועכשיו נכל שנותר לנו – הוא רק ליישם את הכל.

אז לכל המשתתפים שלוחה ברכת הצלחה והנאה בעבודתם החשובה.

רשמה: אורית גפני

מצורפים קטעי רשמים של המשתתפים בקורס:

מאד מקצועי
נותן כלים חשובים לניהול
מרצים משובחים
מחדד את נלמד
תוכנית מגוונת
מכסה את כל הפאנלים של ארכיונאות
קורס מעולה,
מחדד את הנושאים המשפטיים
עושה סדר בכל הנושא
מרצים נעימים וטובים
נהנתי מאד מהרצאה של מיכל היה מובן מאד . קורס מאד מקצועי.
הקורס עסק הן בפן התיאורטי והן בפן המעשי בעבודה הארכיונאית.
ההרצאות כללו התייחסות לשני הפנים האלו, כאשר הפן התיאורטי עסק בתחומים שונים כמו מושגי יסוד, תהליכי עבודה, אפיון סוגי ארכיונים ונושאים משפטיים.
בעוד הפן המעשי בא לידי ביטוי בהרצאות של מנהלות ארכיונים ומוזיאונים, המתארות את דרכי ההתמודדות שלהן עם נושאים כמו העלאת המודעות לחשיבות הארכיון במחלקות השונות של הארגון, אופן קליטת החומרים השונים, רישומם וניהולם, בין אם אלו חומרים ארגוניים ובין אם אלו חומרים אישיים או אוספים שונים. בקורס נדונה גם ההתמודדות עם השילוב בין קיומם של חומרים פיזיים, בנייר, לבין חומרים דיגיטליים, וכן, בעיקר בארכיונים היסטוריים ומוזיאונים, יצירת פעילויות שונות בקהילה.
אין לי ספק שלא הקפתי את כל החומר, אבל אני מקווה שלזה התכוונת.
ואם צריך את חוות הדעת בתמצות:
ההרצאות היו מאוד מעניינות, חשובות ומגוונות, שכן לצד החלק התיאורטי של עולם הארכיונאות הייתה התייחסות גם לצד המעשי בעבודה הארכיונאית.