שאלון למידע@ון - דודו אמיתי, מנהל ארכיון יד יערי ויו"ר האיגוד

באיזה ארכיון אתה עובד?
ארכיון השומר הצעיר יד יערי בגבעת חביבה

כמה שנים?
הרבה – מאז 2005

איך הגעת למקצוע?
בשנות שהותי ב"גולה הדוויה" (קליפרניה), באמצע שנות ה-90 של המאה הקודמת, נרשמתי ללימודי מידענות ב-UCLA שכללו גם שיעורים בארכיונאות. לאחר חזרתי ארצה, התבקשתי בשלב מסוים לעבור לנהל את הארכיון ע"י הנהלת גבעת חביבה שהכירה אותי מניהול הספרייה המרכזית שם גם בגלל ההשקה הגדולה בין תחומי התוכן של שני המוסדות הללו.

מה החלק שאתה הכי אוהב בעבודה בארכיון?
יש חלקים רבים מתגמלים בעבודה שלי כמו להשכיל מחוקרות ומעיינים המספרים על תחומי התעניינותן ולשמוע מהם שמצאו את מבוקשם אצלנו, או לקדם עם הצוות יוזמות בקטלוג והנגשה מקוונת ופיזית (פרסומים, תערוכות, ימי עיון ועוד), אבל שכשנמצא לי זמן סוף סוף לשבת ולרשום בספר "הנכנסות" – זה מה מרגיש לי הכי טוב והכי נכון!

דוד אמיתי 2021

מה הכי מתסכל?
אולי חוסר ההבנה שאני נתקל בו לגבי ערכו הגדול, מקומו החיוני ויכולותיו לחולל פעילות של ארכיון מודרני בימינו התוססים, עבור הקהילה והגוף שאותם הוא משרת.

האם אתה עובד לבד? איזה שיתופי פעולה יש מחוץ לארכיון? (ביישוב/בגופים מקבילים/אחר)
אני עומד בראש צוות מגוון ומנוסה מאוד ברובו הגדול, ויש לנו שיתופי פעולה רבים שמסגרת זו צרה מלפרט אותם כולל קבלת ארכיונאים וארכיונאיות חדשים להתנסות מקצועית אצלנו והדרכת ארכיונים ברחבי הארץ על פי בקשותיהם.

מה החלום המקצועי שלך - מה תרצה להציג? איזה אוסף לקבל? איזו משימה לסיים?
הייתי שמח אם אוספים מסוימים ששייכותם התנועתית האורגנית אלינו איננה מוטלת בספק (דוגמה אחת: נתן יונתן) היו מגיעים אלינו, אבל בסה"כ אין לי על מה להתלונן בהינתן העושר הגדול שמצוי תחת ידינו בארכיון השלישי שקם בתולדות ארץ ישראל. הייתי שמח אם היינו יכולים העלות לרשת את רוב חומרי הארכיון, הטקסטואליים במיוחד, וכמובן אם כל מה שמחכה לתורו בגנזכים היה נרשם סופית (אבל אז אולי היינו מאבדים תכונה ארכיונאית מובהקת :)

"טיפים" שלך לארכיונאים אחרים?
1. לא לאבד את הסקרנות לגבי ההתפתחויות במקצוע – הן רבות ומרתקות
2. סבלנות ואורך רוח בקידום ופיתוח הארכיון: יוזמות ורעיונות טובים ינצחו בסופו של דבר כל "תרדמת" או הקפאה שנכפתה עליהם.

האם אתה חבר איגוד?
אני חבר איגוד מתחילת דרכי בארכיון ויו"ר האיגוד מאז 2016. אני שמח לראות אותו מתרחב משנה לשנה ומאחל שיכפיל את עצמו.

מה היית רוצה לשפר באיגוד/אתר/פייסבוק?
הייתי רוצה להרחיב את מוטת הפעילות והפעילים של האיגוד משום שהפעילות שלנו בכל המישורים והתחומים הולכת ומתרחבת, ואנו נדרשים לעמוד בסטנדרטים ובמשימות שהצבנו לעצמנו וגם להיות חלק משיתופי פעולה משפיעים שהתבקשנו להשתתף בהם. אך יותר מכל הייתי רוצה לעבות ולהעשיר את ערוצי ההכשרה וההשתלמות המקצועית שאנו עמלים לקיים ולהרחיב, באקדמיה ו/או עבור מגזרים שבהם הארכיונאות חלשה או לא קיימת, וגם לסגור את הפער המשמעותי שלנו מול ההתפתחויות וההתקדמות בקהילה המקצועית הבינלאומית (למשל בכל הקשור לניהול ולשימור רשומות אלקטרוניות וחומרים דיגיטאליים).